Knjižničarske novice

novice in strokovne informacije za knjižnjičarje

Vabilo k nominacijam pisne kulturne dediščine za slovensko Nacionalno listo UNESCO za Spomin sveta (MoW)

Vabilo k nominacijam pisne kulturne dediščine za slovensko Nacionalno listo UNESCO za Spomin sveta (MoW)

V Sloveniji je bil v letu 2020 ustanovljen Nacionalni odbor UNESCO za program Spomin sveta, ki deluje pod okriljem Nacionalne komisije za Unesco.

Nacionalni odbor UNESCO za program Spomin sveta je do konca leta 2021 prejel 60 kandidatur za vpis iz vseh treh dediščinskih področij ter 20 predlogov, ki so jih arhivi oblikovali v prejšnjih letih. Odbor je na osnovi standardnih kriterijev programa opravil selekcijo, ob pomoči pododborov za posamezno stroko, ločeno za arhive, knjižnice ter muzeje. Vse dosedanje gradivo je dostopno na spletni strani Nacionalna lista Spomina sveta UNESCO.

V letu 2022 je bil slovenski javnosti prvič predstavljen slovenski nacionalni register s prvimi desetimi vpisi na Nacionalno listo Spomin sveta, ki jo dopolnjujejo vsake tri leta.

Slovenski Nacionalni Odbor UNESCO za Spomin sveta posreduje vabilo k nominacijam pisne kulturne dediščine za drugi krog vpisov. Na 1. stopnji bo vloge obravnaval pododbor za knjižnice, končno odločitev pa sprejme Nacionalni odbor UNESCO za program Spomin sveta.

Predloge za nove nominacije pošljite na elektronski naslov Narodne in univerzitetne knjižnice: glavna.pisarna@nuk.uni-lj.si do vključno 1. marca 2025, ali po pošti na naslov: Narodna in univerzitetna knjižnica, Turjaška 1, 1000 Ljubljana.

Vloge naj vsebujejo:

  • uradni dopis s podpisom direktorja,
  • opis enote na priloženem obrazcu (ca. 15-20 vrstic, lahko tudi najpomembnejšo referenčno literaturo), ter
  • 1-2 fotografiji enote.

Pri izbiri enote za nominacijo je potrebno upoštevati vsaj enega od dveh kriterijev:

  • zgodovinski kriterij (pomen za nacionalno, regionalno in mednarodno zgodovino – lahko je eden od teh vidikov),
  • umetnostnozgodovinski kriterij (estetska vrednost, prepoznavnost, redkost zapisa, izjemnost okrasitve).

Enote pisne kulturne dediščine, ki se lahko uvrstijo v program UNESCO za Spomina sveta so primarno enote, ki so po zakonu kulturni spomenik:

  • srednjeveški kodeksi, listine in drugo rokopisno gradivo, npr. fragmenti, korespondenca ali zapuščine, ter
  • knjižno, kartografsko, notno in podobno gradivo, nastalo pred letom 1800, npr. stari in redki tiski in prve tiskane knjige, redke ali posebne periodične publikacije ali edicije, zemljevidi, glasbena dela, pa tudi
  • plakati, načrti, fotografije, filmi, ipd., ki imajo nacionalno, regionalno ali mednarodno zgodovinsko oz. umetnostnozgodovinsko vrednost.

Vsa vprašanja v zvezi z nominacijami in vpisom na Nacionalno listo UNESCO za Spomin sveta lahko naslovite na:
glavna.pisarna@nuk.uni-lj.si.

 

Skip to content