Knjižničarske novice

novice in strokovne informacije za knjižnjičarje

Ugotavljanje izpolnjevanja pogojev za izvajanje knjižnične javne službe: visokošolske knjižnice

Ugotavljanje izpolnjevanja pogojev za izvajanje knjižnične javne službe: visokošolske knjižnice
22. 10. 2024
Logotip

Izvleček
Prispevek obravnava ugotavljanje izpolnjevanja pogojev za izvajanje knjižnične javne službe visokošolskih knjižnic. Predstavi Pravilnik o pogojih za izvajanje knjižnične javne službe, na podlagi katerega je bilo izvedeno ugotavljanje izpolnjevanja pogojev, potek pridobivanja podatkov in rezultate ugotavljanja izpolnjevanja pogojev.

Ključne besede: knjižnična javna služba, ugotavljanje izpolnjevanja pogojev, razvid knjižnic, visokošolske knjižnice

Uvod
Konec februarja 2023 je bil sprejet Pravilnik o pogojih za izvajanje knjižnične javne službe (Uradni list RS, št. 28/23), v veljavo je stopil 18. marca 2023. Z dnem uveljavitve Pravilnika sta prenehala veljati obstoječi Pravilnik o pogojih za izvajanje knjižnične dejavnosti kot javne službe (Uradni list RS, št. 73/03, 70/08 in 80/12), razen poglavja Šolske knjižnice, in Pravilnik o osrednjih območnih knjižnicah (Uradni list RS, št. 88/03).

Pravilnik o pogojih za izvajanje knjižnične javne službe določa minimalne številčne vrednosti pogojev za obseg in izbor strokovno urejenega knjižničnega gradiva, število ustrezno usposobljenih strokovnih delavcev ter ustrezen prostor in opremo iz prvega odstavka 36. člena Zakona o knjižničarstvu (Uradni list RS, št. 87/01, 96/02 – ZUJIK in 92/15), pogoje, ki jih morajo izpolnjevati knjižnice, ki opravljajo knjižnično javno službo na podlagi 25., 26. in 27. člena Zakona, in ustrezno organizacijo knjižnične dejavnosti iz prvega odstavka 36. člena Zakona.

Pogoji za izvajanje knjižnične javne službe knjižnice so določeni v prilogah Pravilnika, za visokošolske knjižnice so opredeljeni v Prilogi 4. Pravilnik ureja tudi pridobivanje podatkov za ugotavljanje izpolnjevanja pogojev, ti se zbirajo v skladu z navodili nacionalne knjižnice, ki ji visokošolske knjižnice posredujejo podatke v ta namen. Pravilnik nacionalni knjižnici nalaga tudi, da odločbe o izpolnjevanju pogojev za izvajanje knjižnične javne službe za visokošolske knjižnice izda najpozneje 18 mesecev od njegove uveljavitve, tj. do 18. septembra 2024, na podlagi podatkov o stanju za preteklo leto.

Pogoji za izvajanje knjižnične javne službe za visokošolske knjižnice
Priloga 4 Pravilnika določa štiri pogoje, ki jih morajo izpolnjevati visokošolske knjižnice, in še dodatni pogoj za univerzitetne knjižnice. Pogoji vključujejo preverjanje ustreznosti obsega in izbora strokovno urejenega knjižničnega gradiva, ustreznost števila ustrezno usposobljenih strokovnih delavcev ter ustreznost prostora in opreme. Pogoja za preverjanja ustrezne organizacije knjižnične dejavnosti visokošolske knjižnice Priloga 4 ne vsebuje.

Ustreznost knjižničnega gradiva pri visokošolskih knjižnicah se preverja z dvema pogojema: knjižnična zbirka in dostopnost študijskega gradiva. Kazalec pri knjižnični zbirki določa, da ima visokošolska knjižnica javno dostopni pisni dokument o upravljanju, izgradnji in razvoju knjižnične zbirke ter zagotavljanju dostopa do elektronskih informacijskih virov in ga redno posodabljati. Dokument je lahko objavljen samostojno ali kot sestavni del širšega razvojnega dokumenta knjižnice. Zahtevana vrednost je pisni dokument, ki opredeljuje politiko upravljanja, izgradnje in razvoja knjižnične zbirke ter zagotavljanja dostopa do elektronskih informacijskih virov.

Kazalec pri pogoju dostopnost študijskega gradiva določa, da visokošolska knjižnica zagotavlja po najmanj en izvod učbenikov in druge temeljne študijske literature na fizičnih nosilcih za vsak študijski program visokošolskega zavoda. Dostop do referenčnega in študijskega gradiva v elektronski obliki zagotavlja v prostorih knjižnice in na daljavo. Zahtevana vrednost pri tem pogoju je izjava, s katero je potrjena dostopnost študijskega gradiva.

Ustreznost števila ustrezno usposobljenih strokovnih delavcev kazalec opredeljuje s tem, da ima knjižnica najmanj enega strokovnega knjižničarskega delavca. Za univerzitetne knjižnice je naveden dodaten pogoj, tj. da ima za naloge, ki jih knjižnica koordinira in izvaja v okviru knjižničnega sistema univerze ter so določene z zakonom, dodatno najmanj enega strokovnega knjižničarskega delavca. Zahtevana vrednost pri obeh pogojih je ena.

Ustreznost prostora in opreme se ugotavlja s pogojem uporabniška mesta. Visokošolska knjižnica zagotavlja za dostop do knjižničnega gradiva in njegovo uporabo ter za študij najmanj eno uporabniško mesto na 30 študentov, vpisanih na redni študij prve, druge in tretje stopnje visokošolskega zavoda. Univerzitetna knjižnica zagotavlja najmanj eno uporabniško mesto na 100 študentov univerze, vpisanih na redni študij prve, druge in tretje stopnje, Narodna in univerzitetna knjižnica (NUK) ter Centralna tehniška knjižnica Univerze v Ljubljani (CTK) pa zagotavljata po najmanj eno uporabniško mesto na 200 študentov Univerze v Ljubljani (UL), vpisanih na redni študij prve, druge in tretje stopnje. Priloga 4 pri zahtevanih vrednostih pogoja uporabniška mesta določa 50 % stropno izpolnjevanja, kar pomeni, da ta pogoj izpolnjujejo tudi tiste visokošolske knjižnice, ki dosegajo polovico zahtevane vrednosti.

Predstavitve Pravilnika visokošolskim knjižnicam
Prvi dogodek na temo predstavitve Pravilnika visokošolskim knjižnicam je organiziral NAKVIS 13. junija 2023. Potekal je v spletnem okolju, na njem pa so kot predavatelji sodelovali Marjan Gujtman (Ministrstvo za kulturo), ki je predstavil nastajanje in pomen Pravilnika, dr. Primož Južnič (član delovne skupine, ki je sodelovala pri pripravi Pravilnika), ki je predstavil Pravilnik in poglavitne novosti, Filip Draženović (NAKVIS), ki je predstavil, kaj Pravilnik pomeni za knjižnice, Damjana Vovk (NUK), ki je orisala, kako bo NUK preverjal pogoje, in mag. Janez Jug (Osrednja družboslovna knjižnica Jožeta Goričarja), ki je pojasnil, kako v knjižnici označujejo študijsko literaturo v sistemu COBISS. Posnetek posveta je dostopen na Posvet NAKVIS: Predstavitev novega Pravilnika o pogojih za izvajanje knjižnične javne službe.

Na sestanku Strokovnega telesa vodij knjižnic članic Univerze v Mariboru, 14. septembra 2023, je Damjana Vovk predstavila kazalce za ugotavljanje izpolnjevanja pogojev za visokošolske knjižnice, način za posredovanje podatkov, metodologijo ugotavljanja izpolnjevanja pogojev ter časovnico izvedbe. Predavanje za knjižnice Univerze v Ljubljani je izvedla 24. novembra 2024 na Strokovnem srečanju visokošolskih knjižnic UL: novosti in primeri dobrih praks: Vloga visokošolskih knjižnic v podpori znanosti, naslov prispevka je bil »Pot do odločbe: ugotavljanje izpolnjevanja pogojev za izvajanje knjižnične javne službe«.

Novembra 2023 je bila objavljena spletna stran Izpolnjevanje pogojev za izvajanje knjižnične javne službe, na kateri so predstavljeni posamezni pogoji, skupaj z definicijami uporabljenih pojmov. Na njej sta objavljena tudi prezentacija in posnetek predstavitve ugotavljanja izpolnjevanja pogojev za izvajanje knjižnične javne službe, ki ga je za predstavnike visokošolskih knjižnic 7. decembra 2023 organizirala Narodna in univerzitetna knjižnica.

Na vseh predstavitvah smo slušateljem ponudili možnost razprave oziroma postavljanja vprašanj. Večina tako dobljenih vprašanj se je nanašala na ustanovitveni akt, opredelitev knjižnične javne službe, načrt razvoja knjižnične dejavnosti, opredelitev študijskega gradiva, vsebino izjave o dostopnosti študijskega gradiva, sistemizacijo delovnih mest v knjižnicah visokošolskih zavodov, stopnjo izobrazbe zaposlenih v knjižnici, obseg in vrsto zaposlitve strokovnih delavcev, nadzor nad trajnim izpolnjevanjem pogojev ipd. Na podlagi zastavljenih vprašanj smo oblikovali tudi pojasnila na spletni strani in navodila za posredovanje podatkov, ki smo jih posredovali visokošolskim knjižnicam.

Visokošolskim knjižničarjem smo omogočili tudi zastavljanje vprašanj preko povezave, objavljene na omenjeni spletni strani. Na ta način pridobljena vprašanja so naslavljala akt o ustanovitvi, zagotavljanje dostopnosti študijskega gradiva, primere, ko ena knjižnica zagotavlja knjižnično dejavnost za več kot en visokošolski zavod, primere, ko znotraj enega visokošolskega zavoda deluje več knjižnic, obseg in vrsto zaposlitve strokovnih delavcev ter podpisovanje vprašalnika.

Pridobivanje podatkov
Pridobivanje podatkov je potekalo med 22. januarjem in 7. februarjem 2024, upoštevali pa smo tudi vse naknadno prejete vprašalnike. Na e-naslove odgovornih oseb 86 visokošolskih zavodov in v vednost vodjem knjižnic smo poslali dopis z navodili (Priloga 1) in vprašalnik (Priloga 2). V e-sporočilu smo naslovnike dodatno opozorili, da je treba izpolnjeni vprašalnik vrniti v elektronski in v tiskani obliki, v navodila za posredovanje podatkov pa dodali zahtevo, da visokošolski zavodi po e-pošti posredujejo ustanovitveni akt. V vprašalnikih so knjižnice morale navesti podatke za leto 2023.

Vprašalnik je izpolnilo 56 visokošolskih knjižnic, od teh 6 univerzitetnih. Dva visokošolska zavoda sta poslala vprašalnike za več knjižnic, ki delujejo v okviru enega zavoda. Pri enem pridobljenem vprašalniku izpolnjevanja pogojev nismo izvedli, saj smo ugotovili, da knjižnično dejavnost za visokošolski zavod pogodbeno izvaja šolska knjižnica. 7 visokošolskih zavodov je odgovorilo, da se ne financirajo iz javnih sredstev in niso izpolnili vprašalnika. Pet visokošolskih zavodov smo naknadno pozvali k navedbi aktivne povezave do objavljenega dokumenta o upravljanju, izgradnji in razvoju knjižnične zbirke ter zagotavljanju dostopa do elektronskih informacijskih virov, na poziv sta se odzvali dve knjižnici in posredovali popravljeni vprašalnik. Povezave do seznama študijskega gradiva v vprašalniku ni navedel en visokošolski zavod.

Ugotavljanje izpolnjevanja pogojev
Podpisano tiskano obliko vprašalnika so visokošolske knjižnice poslale v nacionalno knjižnico za namen trajnega hranjenja. Vprašalnike v elektronski obliki (izpolnjena MS Excel datoteka) smo uporabili pri obdelavi podatkov. Od 55 visokošolskih knjižnic pri katerih smo ugotavljali izpolnjevanje pogojev, jih 34 dosega zahtevane vrednosti, od tega pet univerzitetnih knjižnic. Pet visokošolskih knjižnic ne dosega zahtevanih vrednosti, dosegajo pa zahtevano stopnjo izpolnjevanja pogoja (Slika 1).

Slika prikazuje krožni diagram ali "tortni" graf, ki je razdeljen na tri dele, vsak predstavlja različne kategorije:Modri del, ki je največji, označen z "da" in predstavlja 34 enot ali 61,8% celote. Oranžni del, ki je drugi največji, označen z "ne" in predstavlja 16 enot ali 29,1% celote. Sivi del, ki je najmanjši, označen z "dosežena zahtevana stopnja izpolnjevanja pogoja" in predstavlja 5 enot ali 9,1% celote. Skupno število enot v grafu je 55. Legenda pod grafom pojasnjuje pomen barv: Modra: "da" Oranžna: "ne" Siva: "dosežena zahtevana stopnja izpolnjevanja pogoja" Ta grafikon verjetno predstavlja rezultate neke vrste ocenjevanja ali izpolnjevanja pogojev, kjer večina (61,8%) izpolnjuje pogoje ("da"), precejšen del (29,1%) ne izpolnjuje pogojev ("ne"), medtem ko manjši del (9,1%) dosega zahtevano stopnjo izpolnjevanja pogoja.

Slika 1: Doseganje zahtevane vrednosti pogojev za izvajanje knjižnične javne službe pri visokošolskih knjižnicah. (n = 55)

Med visokošolskimi knjižnicami, ki ne izpolnjujejo pogojev za izvajanje knjižnične javne službe, ena knjižnica nima dokumenta o upravljanju, izgradnji in razvoju knjižnične zbirke ter zagotavljanju dostopa do elektronskih informacijskih virov. Enajst knjižnic ne zagotavlja po najmanj en izvod učbenika in druge temeljne študijske literature na fizičnih nosilcih za vsak študijski program visokošolskega zavoda, od tega ena univerzitetna knjižnica. Dve knjižnici ne zagotavljata dostopa do referenčnega in študijskega gradiva v elektronski obliki v prostorih knjižnice in na daljavo. Šest knjižnic nima najmanj enega strokovnega knjižničarskega delavca. Pri pogoju uporabniška mesta zahtevano vrednost dosega 49 visokošolskih knjižnic, pet visokošolskih knjižnic zagotavlja vsaj 50 % zahtevanje vrednosti, ena knjižnica pa zagotavlja manj kot 50 % zahtevane vrednosti. (Slika 2)

Vse univerzitetne knjižnice imajo strokovnega delavca za naloge, ki jih knjižnica koordinira in izvaja v okviru knjižničnega sistema univerze ter so določene z zakonom in vse knjižnice dosegajo zahtevano stopnjo izpolnjevanja števila uporabniških mest. Univerzitetna knjižnica, ki ne izpolnjuje pogojev za izvajanje knjižnične javne službe, ne zagotavlja po najmanj en izvod učbenikov in druge temeljne študijske literature na fizičnih nosilcih za vsak študijski program visokošolskega zavoda.

Slika prikazuje stolpčni grafikon, ki predstavlja različne vidike, verjetno povezane s knjižničnim sistemom ali univerzo. Grafikon je razdeljen na pet kategorij, vsaka s svojim stolpcem:Knjižnična zbirka Dostopnost študijskega gradiva Število strokovnih delavcev Število strokovnih delavcev za naloge v okviru knjižničnega sistema univerze Uporabniška mesta Za vsako kategorijo so prikazani odstotki v treh barvah: Modra: označuje "da" Oranžna: označuje "dosega stopnjo izpolnjevanja" Siva: označuje "ne" Vrednosti za vsako kategorijo so: Knjižnična zbirka: 54% da, 1% ne (preostali odstotek ni označen) Dostopnost študijskega gradiva: 44% da, 11% ne Število strokovnih delavcev: 49% da, 6% ne Število strokovnih delavcev za naloge v okviru knjižničnega sistema univerze: 6% da (preostali odstotek ni označen) Uporabniška mesta: 49% da, 5% dosega stopnjo izpolnjevanja, 1% ne Grafikon prikazuje razlike v izpolnjevanju različnih kriterijev, pri čemer je "da" odgovor prevladujoč v večini kategorij, razen pri četrti kategoriji, kjer je odstotek "da" odgovorov bistveno nižji.

Slika 2: Doseganje posameznih zahtevanih vrednosti pogojev za izvajanje knjižnične javne službe pri visokošolskih knjižnicah. (n = 55)

13 knjižnic ne izpolnjuje enega pogoja, od tega ena univerzitetna. Tri knjižnice ne izpolnjujejo dveh pogojev (Slika 3).

Slika prikazuje krožni diagram ali "tortni" graf, ki je razdeljen na dva dela:Manjši modri del, ki predstavlja 3 enote ali približno 18,75% celote. Ta del je označen z "ne izpolnjuje treh pogojev". Večji oranžni del, ki predstavlja 13 enot ali približno 81,25% celote. Ta del je označen z "ne izpolnjuje enega pogoja". Skupno število enot v grafu je 16. Legenda pod grafom pojasnjuje pomen barv: Modra: "ne izpolnjuje treh pogojev" Oranžna: "ne izpolnjuje enega pogoja" Ta grafikon verjetno prikazuje rezultate nekega ocenjevanja ali izpolnjevanja pogojev, kjer večina (81,25%) ne izpolnjuje enega pogoja, medtem ko manjši del (18,75%) ne izpolnjuje treh pogojev. Graf se osredotoča na prikaz neizpolnjevanja pogojev, saj ne vključuje kategorije za tiste, ki izpolnjujejo vse pogoje.

Slika 3: Število pogojev za izvajanje knjižnične javne službe, ki jih ne izpolnjujejo visokošolske knjižnice, ki ne izpolnjujejo pogojev za izvajanje knjižnične javne službe. (n = 16)

Odločba
Izpolnjevanje pogojev nacionalna knjižnica ugotavlja z odločbo. Zakon o knjižničarstvu v četrtem odstavku 36. člena določa: »Če knjižnica, ki izvaja knjižnično javno službo, v celoti izpolnjuje pogoj iz četrte alineje prvega odstavka tega člena, ne dosega pa minimalnih številčnih vrednosti pogojev iz prve, druge in tretje alineje prvega odstavka tega člena, se v odločbi določi pogoj, da mora knjižnica pogoje iz prvega odstavka tega člena v celoti izpolniti v treh letih.« Ker Priloga 4 Pravilnika ne določa pogojev za ugotavljanje ustrezne organizacije knjižnične dejavnosti, so odločbo prejele vse knjižnice, ki so posredovale podatke za ugotavljanje izpolnjevanja pogojev. Odločbo s pojasnilom je prejel tudi visokošolski zavod, za katerega knjižnično dejavnost po pogodbi izvaja šolska knjižnica, čeprav izpolnjevanja pogojev pri njej nismo ugotavljali.

Odločbe je nacionalna knjižnica izdala 52 visokošolskim zavodom, pravnim osebam, za 55 visokošolskih knjižnic. Pozitivne odločbe je prejelo 36 visokošolskih zavodov za 39 visokošolskih knjižnic. Negativno odločbo je prejelo 16 visokošolskih knjižnic za vsak po eno knjižnico. Dva visokošolska zavoda sta se na prejeto odločbo pritožila, preostalih 50 odločb je pravnomočnih (Slika 4). O pritožbi zoper odločbo nacionalne knjižnice za visokošolske knjižnice odloča Ministrstvo za visoko šolstvo, znanost in inovacije.

Slika prikazuje stolpčni grafikon, ki primerja rezultate za dve kategoriji: "visokošolski zavod" in "visokošolska knjižnica". Grafikon je razdeljen na dva stolpca, vsak predstavlja eno od teh kategorij.Za vsako kategorijo so prikazani rezultati v dveh barvah: Modra: označuje "pozitivna odločba" Oranžna: označuje "negativna odločba" Podrobnosti za vsako kategorijo: Visokošolski zavod: Pozitivna odločba: 36 Negativna odločba: 16 Skupaj: 52 Visokošolska knjižnica: Pozitivna odločba: 39 Negativna odločba: 16 Skupaj: 55 Grafikon kaže, da je v obeh kategorijah več pozitivnih kot negativnih odločb. Visokošolska knjižnica ima nekoliko več pozitivnih odločb (39) v primerjavi z visokošolskim zavodom (36), medtem ko je število negativnih odločb enako za obe kategoriji (16). Skupno število odločb je nekoliko višje za visokošolsko knjižnico (55) kot za visokošolski zavod (52).

Slika 4: Število pozitivnih in negativnih odločb po visokošolskih zavodih in visokošolskih knjižnicah.

Razvid
V prenovljeni razvid knjižnic smo 18. septembra 2024 vpisali 53 visokošolskih knjižnic, ki imajo pravnomočno odločbo o izpolnjevanju pogojev za izvajanje knjižnične javne službe. Vpisane knjižnice so na elektronske naslove odgovornih oseb visokošolskih zavodov prejele potrdilo o vpisu o razvid.

Knjižnica, ki izvaja knjižnično javno službo, mora pogoje za izvajanje knjižnične javne službe trajno izpolnjevati. Inšpekcijski nadzor izvajajo inšpektorji ministrstva, pristojnega za kulturo. Kadar inšpektor ugotovi kršitev predpisov, katerih izvajanje nadzoruje, ima pravico in dolžnost odrediti začasno prepoved izvajanja knjižnične dejavnosti, za katero izvajalec nima odločbe o izpolnjevanju pogojev, oziroma odrediti odpravo pomanjkljivosti v poslovanju knjižnice in določiti rok za to.

Tudi knjižnice, ki ne izpolnjujejo pogojev, so vpisane v Razvid knjižnic. Ko posamezna knjižnica izpolni pogoje, mora o tem obvestiti nacionalno knjižnico. Če pogojev v celoti ne izpolni v treh letih od izdaje odločbe, se ji na podlagi šestega odstavka 38. člena Zakona o knjižničarstvu izda odločba o neizpolnjevanju pogojev. Na podlagi te odločbe se knjižnica izbriše iz razvida, nacionalna knjižnica pa sklep o izbrisu iz razvida posreduje visokošolskemu zavodu.

Zaključek
Pri ugotavljanju izpolnjevanja pogojev za izvajanje knjižnične javne službe pri visokošolskih knjižnicah smo ugotovili, da pogoje v celoti oziroma znižano stopnjo izpolnjevanja pogoja dosega 71 % visokošolskih knjižnic oziroma 83 % univerzitetnih knjižnic. 11 visokošolskih knjižnic ne zagotavlja v Pravilniku navedene dostopnosti študijskega gradiva. 6 visokošolskih knjižnic nima ustreznega števila strokovnih knjižničarskih delavcev, ena pa ni posredovala aktivne povezave do objavljenega dokumenta upravljanju, izgradnji in razvoju knjižnične zbirke ter zagotavljanju dostopa do elektronskih informacijskih virov. Ena visokošolska knjižnica nima zahtevanega števila uporabniških mest.

7. februarja 2024 je nacionalna knjižnica za ugotavljanje izpolnjevanja pogojev za izvajanje knjižnične javne službe knjižnic imenovala Komisijo za ugotavljanje izpolnjevanja pogojev za izvajanje knjižnične javne službe. Med njenimi nalogami je tudi preverjanje ustreznosti pogojev za izvajanje knjižnične javne službe ter priprava predlogov za njihovo dopolnitev oziroma spremembo. V skladu z Zakonom o knjižničarstvu bo nacionalna knjižnica ustreznost pogojev preverjala vsaka tri leta, na podlagi statističnih in drugih podatkov ter ministru, pristojnemu za kulturo, predlagala njihovo dopolnitev oziroma spremembo.

Skip to content