Svetovni dan knjige in avtorskih pravic
Svetovni dan knjige in avtorskih pravic je tudi pri nas tradicionalno povezan z nakupovanjem in podarjanjem knjig. V pisarni Ljubljane, Unescovega mesta literature, v sodelovanju s skupnostjo založnikov v parku Zvezda organizirajo deveti knjižni Sejem na zraku.
V parku Zvezda bodo cel dan, v sodelovanju z 61 založniki in založnicami, stojnice in mize s knjigami. Za sejem pripravljajo poseben izbor knjig s sejemskimi popusti, med njimi številne knjižne novosti. Številni bodo prisotni na svojih stojnicah, na voljo za srečanja, pogovore in predstavitve knjig. Na sejemskem odru bo od 10.00 sejemska glasbena budnica, nato pa se bodo do večera vrstili pogovori, branja in predstavitve knjig.
Sejem in druženje v noč
S sejmom v soorganizaciji Založbe Sanje praznujemo tudi Noč knjige, zato bo sejem odprt vse do 22. ure in za prijetno vzdušje osvetljen z namiznimi svetilkami.
Pogovori in predstavitve knjig se bodo odvijali tudi na sejemskem odru.
Sejem v parku Zvezda vsako leto obiščejo tudi številni tuji obiskovalci in obiskovalke. Tudi zanje bo letos na info stojnici izvrsten nabor naših avtorjev in avtoric v prevodih.
P R O G R A M
9:45 Dobro jutro, svetovni dan knjige – Uvodni pozdrav
10.00 Glasbena budnica: Tomaž Hostnik z bendom
Na jutranjem koncertu bo z bendom nastopil edinstveni trubadur, kantavtor, pripovedovalec in pesnik Tomaž Hostnik, prejemnik velike nagrade za najboljši šanson. Hostnik je virtuoz, ki se odlično počuti v različnih glasbenih preoblekah, včasih tudi v gvantu toplega, prizemljenega narečja. Njegovo glasbo prežema zmes različnih tradicij, ki jih z obilico humorja spaja v nemudoma prepoznavno zvočno celoto, ki deluje presenetljivo domače.
11.00 Dogodek za otroke – Andrej Rozman Roza: Na hec zasukane zgodbe in pesmi
Pisatelj, pesnik in igralec Andrej Rozman Roza pripoveduje svoje na hec zasukane zgodbe in pesmi, ki kar pokajo od domiselnih rim. Roza piše za otroke in odrasle, prevaja, režira, nastopa, igra in vodi svoje gledališče Rozinteater, Z jezikom zna početi čudežne reči, zapleta in razpleta ga tako, da mu zlahka sledimo v njegove zgodbe in rime, ob katerih se mlajši od smeha držijo za trebuhe, odrasli pa prav nič ne zaostajajo.
12.00 Predstavitev prve knjige nove založbe – Prepovedani zvezek Albe de Céspedes (No!Press)
Proslavljamo vznik nove založbe, ki bo na sejmu prisotna s svojo prvo knjigo! Zakaj so določene knjige vedno na voljo, medtem ko druge izginejo in se potem, po desetletjih, če sploh, čudežno spet pojavijo? Eden od načinov vzdrževanja literarnega kanona je šolski sistem, ki se zdi, ko gre za obvezno branje, ena najbolj rigidnih ideoloških trdnjav. O tem in pravkar izdanem romanu Albe de Céspedes Prepovedani zvezek, bodo govorili urednica Manca G. Renko, gimnazijski profesor Nejc Rožman Ivančič ter dijaki.
13.00 Predstavitev knjižnih zbirk – ZF literatura ter knjižni zbirki Solaris in Piknik
Znanstvarnofantastična zvrst je v zadnjem času naredila korak tudi pri nas, saj tako v prevodni kot tudi izvirni literaturi dobivamo zanimive knjige. Med vidnejši zbirki vsekakor spadata Solaris (KUD Police Dubove) in Piknik (LUD Literatura), v katerih so med drugim izšle knjige Stanisława Lema, J. G. Ballarda, H. P. Lovecrafta, bratov Strugacki, Shirley Jackson, Jeffa VanderMeera, Olge Tokarczuk in drugih. O vedno bolj priljubljenem žanru in knjigah v omenjenih zbirkah se bo literarna kritičarka in odgovorna urednica revije Literatura Silvija Žnidar pogovarjala s pisateljema Andrejem Tomažinom in Iztokom Osojnikom.
14.00 Pogovor o knjigi – (Založba Cf) – Literarni aktivizem Arundhati Roy
Azadi: svoboda, fašizem, književnost je zbirka literariziranih esejev o sodobni Indiji, za katero je Arundhati Roy (1961), svetovno znana pisateljica, publicistka in aktivistka, leta 2023 prejela prestižno evropsko nagrado za esej. V najnovejših esejih z izjemno intelektualno ostrino opisuje politične krize, ki indijsko podcelino pretresajo že vrsto let in jim ni videti konca. O knjigi se bo s sociologinjo in prevajalko Ano Kralj pogovarjala literarna kritičarka Aleksandra Gačić.
15.00 Pogovor o prevajanju (Društvo slovenskih književnih prevajalcev) – Izziv prevajanja stripov za otroke in mladino
Otroška in mladinska literatura, s katerima odraščamo, ostaneta z nami za vedno. Toda kako ju prevajamo? O izzivih, posebej pri prevajanju stripov, bosta s Tanjo Petrič, predsednico društva književnih prevajalcev, spregovorili prevajalki Julija Potrč Šavli in Mateja Seliškar Kenda, ki sodelujeta tudi v Slovenski sekciji IBBY, kot prevajalki in strokovnjakinji pa sta se letos udeležili gostovanja Slovenije na knjižnem sejmu v Bologni.
16.00 Pogovor o knjigi (Založništvo Tržaškega Tiska) – Jernej Šček: Kavarna Italija
Knjiga pogovorov skozi intervjuje z uglednimi predstavniki in predstavnicami italijanske intelektualne srenje odpira vprašanja družbe, politike, umetniške in duhovne kulture ter razmerij med slovenskim in italijanskim svetom. Intervjuji so sprva izhajali v Delovi Sobotni prilogi med julijem 2020 in januarjem 2023, razširjeni, kronološko nanizani in urejeni v kategorije pa so lani izšli tudi v knjižni obliki. Z avtorjem se bo pogovarjala urednica Martina Kafol.
17.00 Pogovor o knjigi (Cankarjeva založba) – Iva L. Novak: Povej, napisala bom /
Roman Povej, napisala bom o ranljivosti, ljubosumju, osamljenosti, nemoči in upanju je zgodba o odnosih, materinstvu in odločitvah, postavljena v čas koronavirusa. Z avtorico Ivo L. Novak se pogovarja urednik knjige, Aljoša Harlamov.
18.00 Predstavitev knjižne zbirke in branje (LUD Literatura – založba) – Prepišni Prišleki
Zbirka Prišlek, ki jo od leta 1996 izdaja LUD Literatura, prinaša najnovejše v izvirni slovenski prozi in poeziji. Doslej je v njej izšlo več kot 120 naslovov. Poudarek zbirke je na knjižnih prvencih, med njenimi avtorji in avtoricami je tudi veliko priznanih in nagrajenih imen. Kratki predstavitvi zbirke bo sledilo branje, na katerem bodo sodelovali Tanja Božić, Anja Grmovšek Drab, Liu Zakrajšek, Tomo Podstenšek, Samanta Hadžić Žavski, Muanis Sinanović, Sara Fabjan in Ana Pepelnik.
19.00 Predstavitev zbirke esejev (Založba Goga) – Mladen Dolar: Kamen in glas
Mladen Dolar, eden najpomembnejših slovenskih filozofov, slovi kot pomemben premišljevalec umetnosti. Čeprav je avtor številnih spremnih besed ter člankov na temo leposlovja, ta dela doslej še niso bila objavljena v samostojni knjigi. Knjiga esejev Kamen in glas je tako prvi poskus izbora najpomembnejših Dolarjevih del o besedni umetnosti. Z avtorjem se bo pogovarjal pisatelj in filozof Mirt Komel.
20.00 Otvoritev Noči knjige (Založba Sanje) – Svoboda: Protestne pesmi sveta
21.00 Koncert za konec – KIKI
Kiki, mlada kantavtorica, ki bo tokrat nastopila z bendom, je »čarovnica intimnih pripovedk«. Njena glasba na presečišču sanjavega popa, folka in elektronike, razgrinja mehke zvočne kulise, ki v občasno temačnih zvočnih gubah razkrivajo nežno, a samosvojo lepoto milozvočnih harmonij. Njen prvenec KRiKi, dostopen na vseh platformah za pretok glasbe, je izšel lani.
Dejavnosti Ljubljane, Unescovega mesta literature, omogoča Mestna občina Ljubljana.