Strokovno srečanje visokošolskih knjižnic
Tradicionalno junijsko Strokovno srečanje visokošolskih knjižnic je Komisija za razvoj knjižničnega sistema Senata UL tokrat pripravila v virtualni obliki. Predstavitvi dobrih praks knjižnic in seznanitvi z novostmi v visokošolskem knjižničarstvu je sledilo 140 knjižničarjev.
Predavanje o Socio-ekonomskem vplivu pandemije na podjetja in Odzivi visokošolskih knjižnic na razmere pandemije razkrivata, da smo se tako v zasebnem kot v javnem sektorju soočili z novo realnostjo, ki je terjala prilagoditve.
Odločili smo se, da vam v prihodnjih dneh podrobneje predstavimo nekaj dobrih zgodb, ki so nas presenetile s svojo zamislijo, inovativnostjo, dobrimi rezultati in nenazadnje z dobro energijo. Iz vsebinskega sklopa »Knjižnične storitve v času kriznih razmer: izzivi in odgovori nanje« vam bomo predstavili ZEBRO – Digitalno knjižnico študijskih gradiv FDV, ki med drugim preseneča tudi s svojevrstnim načinom študentskega sofinanciranja. Nanizali bomo tudi osupljivo statistiko uporabe E-virov v času pandemije, za kar je zaslužen Konzorcij Cosec.
Iz drugega tematskega sklopa »Podpora knjižnic raziskovalnemu delu: priložnosti v post-covid obdobju« vlogi knjižnic pri sodelovanju v procesih znanstvene komunikacije in pri objavljanju rezultatov raziskav in upravljanju raziskovalnih podatkov bomo opisali delo podatkovnih svetovalcev.
Zaključni tematski sklop strokovnega srečanja, namenjen novostim v visokošolskem knjižničarstvu je med drugim predstavil Strokovne standarde za visokošolske knjižnice in Projekt Nuk 2: o obojem smo na našem portalu že obširno poročali.