Strokovni nazivi so ključni za razvoj knjižnic in knjižničarjev: imenovanje v strokovne nazive v knjižnični dejavnosti
Kakovost in učinkovitost knjižničnih storitev sta odvisni od strokovnega znanja zaposlenih, zato je nujno stalno in sistematično pridobivanje, razširjanje in poglabljanje vseh tistih znanj, ki so potrebna za uspešno in strokovno opravljanje delovnih obveznosti vseh zaposlenih v slovenskih knjižnicah. Pomen permanentnega izobraževanja poudarja tudi Etični kodeks slovenskih knjižničarjev (1995, 2. člen), kjer je zapisano: “Knjižničar nenehno izpopolnjuje svoje strokovno znanje in ustvarjalno prispeva k razvoju knjižničarske stroke in njene dejavnosti. Zaveda se pripadnosti knjižničarski stroki in s svojim strokovnim delom prispeva k utrjevanju njenega ugleda in kolektivnega duha.”
Za uresničevanje navedenega je nedvomno pomembno tudi pridobivanje strokovnih nazivov v skladu s Pravilnikom o strokovnih nazivih v knjižnični dejavnosti (Uradni list RS, št. 65/16).
Pravilnik za strokovne knjižničarske delavce določa postopek imenovanja ter splošne in posebne pogoje za imenovanje v strokovne nazive, roke in način predložitve vloge ter obvezna dokazila, imenovanje, mandat in pristojnosti komisije za strokovne nazive v knjižnični dejavnosti ter način odločanja o imenovanju v strokovni naziv. V skladu s 7. členom pravilnika o imenovanju v strokovni naziv odloča predstojnik nacionalne knjižnice z odločbo po predhodnem mnenju Komisije za strokovne nazive v knjižnični dejavnosti. Predstojnik nacionalne knjižnice podeli strokovni naziv s 15. majem tekočega leta, če je popolna vloga predložena oz. je nepopolna vloga ustrezno dopolnjena do vključno 31. januarja tekočega leta na naslov nacionalne knjižnice in če so izpolnjeni pogoji, določeni v pravilniku.
Kandidati morajo za imenovanje v strokovni naziv vložiti popolno vlogo. Postopek temelji na določbah splošnega upravnega postopka. O imenovanju bo izdana odločba, in sicer samo v primeru, če bo posameznik izpolnjeval pogoje, ki so določeni v pravilniku.
Pravilnik o strokovnih nazivih v knjižnični dejavnosti poleg osnovnega pogoja podrobneje določa druge splošne in posebne pogoje za imenovanje v strokovni naziv, roke in način podajanja vloge ter obvezna dokazila. Nadalje določa imenovanje, mandat in pristojnosti komisije za strokovne nazive v knjižnični dejavnosti ter način odločanja o imenovanju v strokovni naziv. Strokovni knjižničarski delavec, ki želi pridobiti ustrezen strokovni naziv, mora za imenovanje v naziv izpolnjevati pogoje, določene v pravilniku: imeti mora ustrezno izobrazbo, opravljen bibliotekarski izpit, ustrezne delovne izkušnje na področju knjižnične dejavnosti, prav tako mora z dosežki izkazovati strokovno usposobljenost za opravljanje strokovnega knjižničarskega dela. Kandidat vloži vlogo za imenovanje v strokovni naziv, ki ji mora priložiti ustrezna dokazila o dosežkih s področja knjižnične dejavnosti, pri nacionalni knjižnici.
Strokovna usposobljenost kandidata se ocenjuje na podlagi Meril za ocenjevanje strokovne usposobljenosti v knjižnični dejavnosti, ki so priloga Pravilnika (2016). Vlogo za imenovanje v strokovni naziv v knjižnični dejavnosti kandidati oddajo na obrazcu, ki je objavljen na spletni strani Narodne in univerzitetne knjižnice. Pri pripravi vloge naj se kandidati seznanijo z Navodili za oddajo vloge in ocenjevanje strokovne usposobljenosti v knjižnični dejavnosti (2024). Navodila pomagajo kandidatom pri ustreznem razvrščanju in točkovanju njihovih dosežkov. Predlog kandidata Komisija ovrednoti na osnovi priloženih dokazil.
V pomoč kandidatom Narodna in univerzitetna knjižnica vsako leto organizira tudi brezplačno spletno izobraževanje, namenjeno knjižničarjem in bibliotekarjem, ki nameravajo oddati vlogo za imenovanje v strokovni naziv v knjižnični dejavnosti, in sicer z namenom, udeležence bolje seznaniti s splošnimi pogoji za imenovanje v strokovni naziv v knjižnični dejavnosti ter jih opozoriti na najpomembnejše zahteve pri pripravi vloge. Letos bo izobraževanje organizirano 16. septembra ter 22. novembra. Vabljeni k udeležbi. Več o izobraževanju in spletno prijavnico najdete na spletni strani.