Sodelovanje Narodne in univerzitetne knjižnice in Urada predsednice Republike Slovenije
Narodna in univerzitetna knjižnica (v nadaljevanju: NUK) in Urad predsednice Republike Slovenije (v nadaljevanju: Urad predsednice) sta sklenila sodelovanje v okviru aktivnosti za promocijo slovenske kulturne dediščine.
Baron Žiga Zois je soustvarjal slovensko zgodovino, po njem se imenujejo državne nagrade in priznanja za dosežke v znanosti in razvoju. V Uradu predsednice je že dlje časa na ogled javnosti postavljena pisalna miza iz zapuščine barona Žige Zoisa. Poleg drugih slovenskih kulturnih ustanov, ki že sodelujejo z Uradom predsednice, je sodelovanje sklenil tudi NUK, ki je za namen promocije in razstavljanja slovenske pisne kulturne dediščine Uradu predsednice izposodil sedem (7) usnjenih zaščitnih škatel iz zapuščine Žige Zoisa. Tako se je NUK pridružil drugim slovenskih ustanovam in na Zoisovo mizo postavil še svoja gradiva, npr. poleg Zbirke mineralov barona Žige Zoisa iz Prirodoslovnega muzeja Slovenije.
Tovrstne zaščitne škatle so bile značilne za obdobje baroka in jih lahko najdemo tudi po drugih evropskih knjižničnih zbirkah. Navadno so služile za shranjevanje nevezanega gradiva, včasih pa tudi za skrivanje dragocenosti. Žiga Zois je zaščitne škatle uporabljal za shranjevanje najrazličnejših lastnih botaničnih in jezikoslovnih študijskih zapiskov. Zoisove zaščitne škatle so bile izdelane iz lepenke in lesa ter oblečene v rjavo usnje. Notranjost škatel (vrat) je bila prevlečena z ročno dekoriranim papirjem, ki ima v vsaki škatli drugačen vzorec. Škatlam pa so bili v notranjosti priloženi tudi notranji ovoji, prav tako prevlečeni z ročno dekoriranim papirjem.
Zaščitne škatle niso predstavljale primerne zaščite za dolgoročno hrambo primarnega pisnega Zoisovega gradiva (njegove študijske zapiske), zato so bili slednji iz škatel izločeni. Oddelek za zaščito in restavriranje v NUK bo v prihodnjih mesecih pripravil primerne ovoje za navedene študijske zapiske, ki bodo nudili dolgotrajno kvalitetno zaščito gradivu.