Knjižničarske novice

novice in strokovne informacije za knjižnjičarje

Simpozij Mestne knjižnice Ljubljana, Pionirske (centra za mladinsko književnost in knjižničarstvo): Vaje v rasti – čudežna moč knjižnih serij

Simpozij Mestne knjižnice Ljubljana, Pionirske (centra za mladinsko književnost in knjižničarstvo): Vaje v rasti – čudežna moč knjižnih serij
10. 4. 2024
mag. Jerneja Stoviček
Osnovna šola Zalog
Canva (ustvarjeno)

V sredo, 13. marca 2024, je v prostorih Mestne knjižnice Ljubljana na Kersnikovi 2 (Knjižnica Otona Župančiča) v organizaciji MKL, Pionirske – centra za mladinsko književnost in knjižničarstvo, Kompetenčnega centra za področje mladinskega knjižničarstva potekal že tradicionalni simpozij, tokrat na temo knjižnih serij v okviru mladinske književnosti z naslovom Vaje v rasti – čudežna moč knjižnih serij.

Simpozij je z uvodnim pozdravom otvorila direktorica Mestne knjižnice Ljubljana, dr. Teja Zorko. Sledil je jedrni del simpozija, razdeljen v dva dela.

V prvem delu je bilo govora o bližajočem se mednarodnem dnevu knjig za otroke (2. aprilu) ter o mladinskih knjižnih serijah kot središču letošnje bralnospodbujevalne akcije, ki se tudi tokrat začenja 21. marca, tj. na dan poezije, in zaključuje ob koncu leta 2024.

V drugem delu simpozija so k besedi prišli aktualni mladinski avtorji slovenskih knjižnih serij, razpravljalo pa se je tudi o stanju bralne pismenosti in bralne kulture med mladimi v osnovnošolskem okolju.

O mednarodnem dnevu knjig za otroke je spregovorila dr. Tina Bilban (predsednica Slovenske sekcije IBBY). Predstavila je letošnjo poslanico mladim bralcem ob 2. aprilu z naslovom Na krilih zgodb, z močjo domišljije proti novim začetkom japonske avtorice Eike Kadone, ki jo je s prispodobo branja kot potovanja letos prispevala Japonska sekcija IBBY.

Katja Kemperle (MKL, Pionirska) je spregovorila o značilnostih knjižnih serij ter njihovi katalogizaciji, opremi in postavitvi v slovenskih splošnih knjižnicah. Poudarila je razliko med terminoma knjižna zbirka in knjižna serija ter v okviru slednje razliko med progresivnimi in zaporednimi knjižnimi serijami.

O bralnospodbujevalni akciji 2024 sta spregovorili Ida Mlakar Črnič in mag. Darja Lavrenčič Vrabec (obe MKL, Pionirska). Ida Mlakar Črnič je predstavila koncept publikacije letošnje bralnospodbujevalne akcije s poudarkom na seznamu izbranih kakovostnih slovenskih knjižnih serij za otroke in mladino. Povedala je, da so v publikacijo uvrstili 29 knjižnih serij, razdeljenih v štiri starostno bralne stopnje, ter podrobneje razložila kriterije za izbor. Podala je tudi analizo izbranih knjižnih serij, in sicer glede na starostno bralno stopnjo, zvrst, vrsto knjižne serije (progresivna, zaporedna), literarni žanr in književne junake. Mag. Darja Lavrenčič Vrabec je v svojem prispevku Bilo je nekoč, ne tako davno nazaj temu dodala še pregled nekaterih starejših kakovostnih knjižnih zbirk in serij pri nas ter ob tem opozorila na dela, ki so bila v preteklosti s strani mladih bralcev večkrat nagrajena v okviru akcije Moja najljubša knjiga. Med drugim je omenila diplomsko delo Nadje Schellander z naslovom Knjižne serije v otroški in mladinski literaturi (2010), v katerem je podana primerjava Anice Dese Muck in Mini Christine Nöstlinger kot knjižnih serij za bralce začetnike.

Drugi del simpozija je bil namenjen aktualnim avtorjem slovenskih mladinskih knjižnih serij in tematiki bralne pismenosti med mladimi v kontekstu osnovne šole.

Najprej je o svojih delih za otroke in mladino, na svoj značilno humoren način, spregovorila avtorica Desa Muck. Med drugim smo izvedeli nekaj več tudi o njeni trenutno najbolj aktualni knjižni junakinji, razposajeni deklici Pavlini.

Mag. Jerneja Stoviček je kot šolska knjižničarka predstavila problematiko bralne pismenosti med mladimi, kot se kaže v trenutnem osnovnošolskem okolju. Poudarila je, da je stanje zaskrbljujoče in da se bo moral šolski sistem na to čimprej odzvati. Pri tem je omenila pomen kakovostno zasnovanih zgodb za mlade, ki pri širjenju bralne kulture in bralne pismenosti med osnovnošolsko mladino predstavljajo enega ključnih dejavnikov.

Simpozij se je zaključil z okroglo mizo, na kateri so sodelovali nekateri trenutno aktualni slovenski mladinski avtorji, in sicer Tina Arnuš Pupis, Boštjan Gorenc – Pižama, Tanja Komadina, Julija Lukovnjak, Ivan Mitrevski, Sebastijan Pregelj in Andrej E. Skubic. Spregovorili so o začetkih svojega pisanja, o spodbudah, ki so jih pripeljale v svet mladinske književnosti, o zabavnih trenutkih, s katerimi so se ob tem srečevali, na koncu pa tudi o novih izzivih, ki so pred njimi. Okroglo mizo je, tako kot celoten simpozij, povezovala mag. Darja Lavrenčič Vrabec.

Skip to content