Primeri aplikacij za ureditev domače knjižnice
Vedno težje se spomnimo, ali imamo določeno knjigo v lasti ali smo si jo le pogosto izposojali v knjižnici. Poleg tega večkrat ne vemo, ali imamo knjigo v tiskani obliki, trdi ali mehki vezavi, ali celo v e-obliki. Se tudi vam dogaja, da po domačih policah predolgo iščete knjigo, za katero veste, da jo že imate nekje doma? Ste že kdaj kupili isto knjigo večkrat? Če ste na obe vprašanji odgovorili pritrdilno, je skrajni čas, da domačo zbirko uredite, nekako popišete oziroma kar na nek osnoven način katalogizirate s pomočjo aplikacije.
![](https://knjiznicarske-novice.si/wp-content/uploads/2024/08/Domcae-police-800x410.jpg)
Slika 1: Ena izmed knjižnih polic v sobi, kjer so večinoma knjige s knjižničarsko tematiko (foto: Gregor Škrlj)
Včasih smo lastniki večjega števila knjig le te oziroma njihove bibliografske podatke beležili v zvezke. Kasneje so se ti seznami preselili v računalniške preglednice, kamor je bilo mogoče zabeležiti večje število podatkov in tudi slediti, komu smo določeno knjigo izposodili. S prihodom pametnih naprav (telefon, tablični računalnik) pa iščemo in preizkušamo različne aplikacije, s pomočjo katerih lahko upravljamo domačo knjižnico.
Skozi leta je dostopnih vedno več različnih aplikacij za urejanje gradiv v domačih knjižnicah. Nekatere med njimi so zelo praktične, z mnogimi uporabnimi funkcijami, celo z različnimi katalogizacijskimi prijemi in so tako lahko v veliko pomoč pri urejanju domačih zbirk ter pregledu nad lastnim gradivom.
Glede na svojo napravo oziroma njen operacijski sistem (Android, iOS, Huawei, Windows) lahko izbiramo tako med brezplačnimi kot tudi med plačljivimi aplikacijami.
Pri izbiri aplikacije je treba upoštevati njene funkcionalnosti glede na želje in potrebe posameznika. Določene aplikacije, poleg ostalih možnosti, ponujajo tudi povezavo z družbenimi omrežji, deljenje obnov in ocen prebranega ter mnogo več. Nekaj aplikacij je že bilo predstavljenih v različnih, v tujini objavljenih prispevkih, kot so:
- Best Book Catalogue Apps in 2024 to Organise a Home Library
- The Best Book Cataloging Apps for Managing Your Overflowing TBR
- 7 Apps for Cataloguing Your Home Library
V nadaljevanju omenjamo le tiste aplikacije, ki smo jih v preteklosti že preizkusili, zatem pa bomo podrobneje predstavili aplikacijo Book Catalogue, ki jo še vedno uporabljamo.
V preteklih letih smo zaradi menjave mobilnih naprav z različnimi operacijskimi sistemi uporabljali naslednje aplikacije, ki so med drugimi prikazane tudi na Sliki 2:
![](https://knjiznicarske-novice.si/wp-content/uploads/2024/08/Aplikacije-800x477.jpg)
Slika 2: Zaslonska slika aplikacij naloženih na pametnem telefonu (foto: Gregor Škrlj)
Vsaka od aplikacij ima svoje prednosti in slabosti, ki so seveda odvisne od uporabnikovih potreb in želja. Največ ponujajo plačljive aplikacije, ki se tudi redno posodabljajo, vendar tudi nekatere brezplačne nudijo dovolj funkcij za domačo uporabo.
Book Catalogue
Book Catalogue je brezplačna aplikacija za ureditev domače knjižnice, ki jo še vedno uporabljamo na svojih pametnih telefonih, in nudi vse, kar potrebujemo. Namenjena je izključno uporabnikom sistema Android. Je enostavna za uporabo in omogoča različne možnosti za ureditev domače knjižnice oziroma zbirke knjig.
Ko se lotimo vnašanja gradiva, ki poteka po navodilih aplikacije, to lahko storimo na več možnih načinov (Slika 3):
- s pomočjo fotoaparata poskeniramo kodo ISBN ali QR na gradivu ter zapis dodamo v svojo bazo in uredimo podatke, ki so pomembni,
- ali ročno vnesemo vse podatke,
- ali pa jih poiščemo po spletu.
![](https://knjiznicarske-novice.si/wp-content/uploads/2024/08/Screenshot_20240730_110453_Book-Catalogue-800x800.jpg)
Slika 3: Zaslonska slika prikazuje začetek vnašanja nove knjige – možni načini vnosa (foto: Gregor Škrlj)
Najhitreje preverimo razpoložljivost vnosa za knjigo kar s skeniranjem ISBN črtne kode na knjigi. Če so podatki o knjigi že na voljo v aplikaciji, se le-ti avtomatsko razporedijo po vnosnih poljih (Slika 4). Osnovnim bibliografskim podatkom lahko nato dodamo še vse tisto, kar je pomembno za urejenost domače zbirke (ali smo knjigo že prebrali, na kateri lokaciji jo hranimo, če ima podpis ali posvetilo avtorja in ostale podrobnosti).
![](https://knjiznicarske-novice.si/wp-content/uploads/2024/08/vnos-knjige-765x800.jpg)
Slika 4: Zaslonska slika prikazuje že izpolnjena polja s podatki o knjigi, ki so se ob skeniranju kode prenesli v aplikacijo (foto: Gregor Škrlj)
V našem primeru smo se popisa domače zbirke lotili sistematično, v vsakem prostoru pri policah in knjižnih omarah, saj smo te podatke tudi zabeležili. Tako vedno vemo, v katerem prostoru (sobi) je oziroma naj bi bila knjiga. Večino knjig imamo že v aplikaciji z vsemi pomembnejšimi podatki in oznakami (Slika 5).
![](https://knjiznicarske-novice.si/wp-content/uploads/2024/08/Screenshot_20240722_095744_Book-Catalogue-800x718.jpg)
Slika 5: Zaslonska slika pregleda že popisanih knjig – prikaz po abecedi naslovov (foto: Gregor Škrlj)
Posebnost, ki se je izkazala za uporabno funkcionalnost, je možnost označevanje izposojenih knjig – aplikacija beleži izposojo posamezne enote. Podatek je seveda potrebno ročno dodati pri posamezni knjigi (Slika 6). Aplikacija omogoča tudi varnostno kopiranje podatkov vključno z naslovnicami knjig.
![](https://knjiznicarske-novice.si/wp-content/uploads/2024/08/5-slika-800x784.jpg)
Slika 6: Zaslonska slika prikazuje izposojeno knjigo določeni osebi (foto: Gregor Škrlj)
Uporaba aplikacije je praktična z več vidikov. Mobilni telefon imamo skoraj vedno pri sebi, tudi takrat ko nakupujemo knjige na knjižnem sejmu ali v knjigarni, lahko vedno preverimo, ali določen naslov že imamo v domači zbirki, in tako prihranimo denar ter prostor.
Aplikacija je lahko tudi pripomoček mladim za učenje urejanja knjig in popisa podatkov, ki so pomembni za identifikacijo posamezne knjige.