Platforma COBISS Ela – prva javna platforma za izposojo e-knjig
Platforma COBISS Ela je prva javna platforma za izposojo elektronskih knjig v Sloveniji. Nastala je v sodelovanju Instituta informacijskih znanosti iz Maribora (IZUM) in Združenja splošnih knjižnic. V fazi testiranja platforme je sodelovalo tudi osemnajst splošnih knjižnic in pet slovenskih založb, ki so s svojim znanjem in izkušnjami pet mesecev pomagali pri soustvarjanju platforme. V imenu Združenja splošnih knjižnic je vlogo nacionalnega koordinatorja in agregatorja Platforme COBISS Ela prevzela Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto.
IZUM je nalogo razvoja in vzdrževanja programske opreme COBISS Ela vključil v svoj redni delovni proces, zato je uporaba za založnike, knjižnice in uporabnike povsem brezplačna. Poleg razvoja nudi IZUM vsem vključenim deležnikom tudi tehnično podporo v okviru svojega klicnega centra.
Vloga Knjižnice Mirana Jarca je nemotena komunikacija v verigi založnik-knjižnica-uporabnik, njene naloge pa pokrivajo še področja:
- poslovna podpora platformi: zagotavljanje ustreznih pravnih razmerij in nemotenega poslovnega ter računovodskega komuniciranja med vsemi splošnimi knjižnicami in založbami, ki so vključeni v javno platformo; podpora navedenim deležnikom pri izbiri poslovnih profilov za trženje ali izposojo posamezne e-knjige;
- širitev varne uporabe in promocija: skrb za večanje prepoznavnosti, promocijo in širitev javne platforme ter varno rabo spletnih okolij v skladu s sodobnimi smernicami digitalne in informacijske pismenosti ter razvoj otrok in mladostnikov;
- trendi in navade uporabnikov: permanentna analiza meta podatkov izposoje e-knjig v platformi ter, v sodelovanju z nacionalnimi in mednarodnimi institucijami (EBLIDA, NAPLE), umeščanje v kontekst evropskega prostora.
Platforma COBISS Ela deluje na odprtokodni rešitvi Readium zaščite 2.5 ter temelji na treh stebrih ali samostojnih aplikacijah, to so: COBISS Ela, COBISS Lib in COBISS+ oz. mCOBISS. Aplikacija COBISS Ela, po kateri je platforma dobila ime, je namenjena založnikom. Založniki, prek svojega uporabniškega računa, v aplikacijo vnašajo e-knjige, ki so knjižnicam na voljo za uvoz v aplikaciji COBISS Lib. Ko knjižnice e-gradivo prenesejo v COBISS Lib, v svoje spletne kataloge, je gradivo na voljo uporabniku. Izposojo uporabnik izvrši prek spletnega iskalnika COBISS+ ali v mobilni aplikaciji mCOBISS.
Izposoja e-knjig preko COBISS Ele je za člane splošnih knjižnic brezplačna. Platforma je namreč del nacionalnega knjižničnega informacijskega sistema COBISS, kar pomeni, da si lahko uporabnik preko spletnega kataloga COBISS+ oz. storitve Moja knjižnica kadar koli in kjer koli izposodi e-knjigo. Pogoj je, da ima uporabnik veljavno članstvo, je brez neporavnanih zamudnin ali drugih omejitev. COBISS Ela sledi poslovnemu modelu »plačaj ob izposoji«, ki za razliko od prejšnjega sistema vsem splošnim knjižnicam, ne glede na njihovo velikost in sredstva, ki jih letno namenjajo za nakup e-gradiva, omogoča, da v svoj katalog vključijo vse e-knjige, ki jih založniki ponudijo v COBISS Elo. Na ta način lahko uporabniki vseh splošnih knjižnic izbirajo med istim številom e-knjig, s čimer bodo mnogi imeli na voljo za izposojo bistveno več e-knjig kot v prejšnjem sistemu. COBISS Ela je uporabnikom na voljo od 17. junija 2024, ponuja že okoli 2300 naslovov e-knjig različnih slovenskih založb, nabor knjig pa se nenehoma dopolnjuje z novimi naslovi.
Kako deluje?
Pred prvo izposojo mora uporabnik najprej namestiti ustrezno programsko opremo, ki omogoča odpiranje elektronske izdaje knjige v standardnem formatu epub. Za branje na računalniku je to Thorium Reader, aplikacija, ki jo podpirajo vsi trije operacijski sistemi Windows, mac OS in Linux. Za branje na tabličnem računalniku ali mobilnem telefonu, ki delujejo na operacijskem sistemu iOS, pa je to aplikacija Cantook by Aldiko, ki jo najdemo v APP Store (za Applove naprave). V primeru branja na mobilnih napravah Android, je potrebno pred prvo izposojo namestiti bralno aplikacijo FB Reader. Vmesnika FB Reader in Thorium Reader sta prevedena v slovenski jezik, medtem ko prevod vmesnika Cantook by Aldiko še čakamo. Ko ima uporabnik enkrat nameščeno ustrezno programsko opremo, je izposoja e-knjig hitra in enostavna.
Postopek izposoje
Uporabnik si e-knjigo izposodi kar v katalogu COBISS+, kjer v iskalnem oknu poišče želen naslov. Najde jo lahko tudi s klikom na ikono COBISS Ela, ki se nahaja na vstopni strani COBISS+ in je povezana s seznamom vseh e-knjig. Na ta način lahko naslov išče tudi po žanru. Ko uporabnik gradivo najde, izbere možnost izposodi si in vpiše podatke za prijavo v servis Moja knjižnica, pri čemer se mu izpiše sporočilo o uspešni izposoji. S klikom na gumb Prenesi naloži e-knjigo na svojo delovno postajo oz. na e-bralnik, tablico ali mobilno napravo in jo nato odpre v predhodno nameščeni aplikaciji za branje e-knjig (aplikaciji FB Reader, Cantook by Aldiko ali Thorium Reader). Ko je e-knjiga naložena, se lahko začne z branjem. Člani knjižnice na svoj elektronski naslov za obveščanje dobijo tudi e-povezavo za prenos izposojenih knjig. Pregled izposojenih e-knjig ima uporabnik na voljo v storitvi Moja knjižnica pod zavihkom Spletni viri.
Član lahko izposojeno gradivo bere na največ dveh napravah hkrati. Naenkrat si lahko izposodi do 5 knjig za obdobje 21 dni. Po preteku tega obdobja se knjige samodejno razdolžijo. V primeru, da želi uporabnik knjigo predčasno vrniti, lahko to naredi po 24-ih urah od izposoje e-knjige.
Tudi za uporabnike mobilne aplikacije mCOBISS je izposoja e-knjig hitra in enostavna. Postopek iskanja gradiva, izposoje in nalaganje licenčne datoteke uporabnik izvede na enak način kot v COBISS+. Razlika je le v tem, da se s klikom na gumb Prenesi samodejno odpre aplikacija Cantook by Aldiko ali FB Reader, v katero se e-knjiga naloži. Licenčno datoteko je možno prenesti tudi naknadno, saj se nahaja v zavihku Spletni viri. Uporabnik s strani COBISS+ na svoj e-naslov za obveščanje prejme tudi pošto s povezavo za prenos izposojene e-knjige.
Na kaj moramo biti pozorni pri izbiri e-bralnika?
Platforma COBISS Ela je združljiva z bralniki, ki podpirajo Android operacijski sistem verzije 5.0 ali novejšo in hkrati omogoča nalaganje novih aplikacij iz Google Play trgovine.
Pri testiranju izposoje e-knjige na bralnik se je kot najbolj enostaven za uporabo izkazal bralnik proizvajalca Onyx BOOX. Model Onyx Page je popolnoma združljiv s Platformo COBISS Ela, prav tako njegov cenovno ugodnejši model Onyx Poke, ki sicer pred prvo uporabo zahteva manjše prilagoditve znotraj nastavitev.
InkBOOK bralniki, ki so bili narejeni po letu 2019, tudi omogočajo branje na platformi COBISS Ela. Odpiranje licenčne datoteke je enostavno, saj predhodno ni potrebno namestiti priporočene bralne aplikacije FB Reader, ker imajo inkBOOK bralniki že nameščeno aplikacijo Reader, ki podpira zaščito profila 2.5.
Zavedamo se, da ima veliko bralcev e-knjig v lasti napravo Kobo, vendar ta zaenkrat ne omogoča izposoje e-knjig preko Platforme COBISS Ela. Po zadnjih informacijah naj bi do konca tega leta proizvajalec Kobo naprav omogočil branje e-knjig tudi na zaščiti Readium profila 2.5. Testirali smo tudi bralnike proizvajalca Pocketbook, ki pa trenutno ne delujejo. Proizvajalec obljublja posodobitve do konca tega leta.
Vsem uporabnikom je za tehnično pomoč na voljo klicni center IZUM od ponedeljka do petka med 7.30 in 20.00, ob sobotah pa med 7.30 in 13.00 na tel. št. 02/25 20 333.
V platformo COBISS Ela je vključenih vseh oseminpetdeset slovenskih splošnih knjižnic, Narodna in univerzitetna knjižnica Ljubljana, Univerzitetna knjižnica Maribor ter zamejski knjižnici v Trstu in Celovcu. Šolske in visokošolske knjižnice niso del platforme COBISS Ela, vendar dogovarjanja o možnostih sodelovanja že potekajo.