Knjižničarske novice

novice in strokovne informacije za knjižnjičarje

Nekvalitetne knjige, ustvarjene z umetno inteligenco, že v splošnih knjižnicah

Nekvalitetne knjige, ustvarjene z umetno inteligenco, že v splošnih knjižnicah

Nedavno poročilo portala 404 Media opozarja na resno težavo, s katero se soočajo splošne knjižnice v ZDA – porast nekvalitetnih knjig, ki jih generira umetna inteligenca (UI), in so dostopne v njihovih digitalnih katalogih. Ta pojav predstavlja izziv tako za knjižničarje kot za strokovno in splošno javnost.

Problem obsega in kakovosti digitalnih katalogov

Velik del splošnih knjižnic v ZDA uporablja platformi Hoopla in OverDrive za upravljanje ter izposojo e-knjig. Medtem ko OverDrive omogoča knjižničarjem izbiro posameznih naslovov, Hoopla zahteva dostop do celotnega kataloga, kar vključuje ogromno vsebin, ki so pogosto slabe kakovosti ali celo generirane z UI. Stroški izposoje teh knjig se krijejo iz javnih sredstev.

Primer problematičnih naslovov je knjiga Fatty Liver Diet Cookbook: 2000 Days of Simple and Flavorful Recipes for a Revitalized Liver, ki jo je napisala “Magda Tangy”. ki ni strokovno pregledana (recenzirana). Avtorica ni prisotna na spletu, njena fotografija pa je skoraj zagotovo generirana z UI.

Tveganja za bralce

Knjižničarji opozarjajo, da lahko takšne knjige vsebujejo napačne ali celo nevarne informacije. Na primer, knjige s področja zdravja in prehrane, ki jih niso napisali ali pregledali strokovnjaki, bi lahko škodovale uporabnikom, ki jim zaupajo.

Poleg tega neoznačene knjige, ki jih generira UI, zavajajo uporabnike, saj ti verjamejo, da knjižnice zagotavljajo kakovostne in preverjene informacije. To spodkopava zaupanje javnosti v knjižnice kot zanesljive vire znanja.

Knjižničarji pod pritiskom

Knjižničarji so že sedaj preobremenjeni z vsakodnevnimi nalogami, ob tem pa se soočajo z naraščajočim številom vprašljivih vsebin, ki jih morajo preverjati. Kot je povedala anonimna knjižničarka, “preiskovanje avtorjev, naslovnic, družbenih omrežij in vsebin zahteva ogromno časa, ki ga preprosto nimamo.”

Potencialne rešitve

Knjižničarji in strokovne organizacije predlagajo nekaj rešitev:

  • Jasno označevanje knjig, generiranih z UI, v knjižničnih katalogih.
  • Izboljšanje selekcijskih procesov pri ponudnikih platform, kot sta Hoopla in OverDrive, in večja preglednost glede vključevanja vsebin.
  • Možnost izključitve vprašljivih gradiv, ki niso strokovno pregledana ali so nizke kakovosti.

Poziv strokovni javnosti

Knjižničarji ne zahtevajo prepovedi vsebin, ustvarjenih z UI, ampak transparentnost in odgovornost ponudnikov. Želijo, da bi bile vsebine, ustvarjene z UI, jasno označene, da bi uporabniki vedeli, da ne berejo vsebine, ki jo je ustvaril človek. Prav tako zahtevajo možnost izbire gradiva, da bi lahko svojim uporabnikom zagotovili kakovostne informacije.

Za več informacij preberite celoten članek na 404 Media.

Skip to content