Narodna in univerzitetna knjižnica prejela red za izredne zasluge
NUK letos praznuje 250. obletnico začetkov knjižnice. Ob visokem jubileju osrednja knjižnična ustanova v Sloveniji obeležuje tradicijo zbiranja, hranjenja in posredovanja knjižničnega gradiva, in tudi spomin na vse dogodke, ki so oblikovali zgodbo knjižnice ter knjižničarje, ki so s svojim delovanjem utirali njen razvoj; pogled pa usmerja tudi v prihodnost. Različne dogodke, predstavitve in razstave v letošnjem letu predstavlja pod skupnim naslovom Hranimo misli – že 250 let.
Slavnostna akademija, osrednja slovesnost, je 28. maja 2024 potekala v Veliki čitalnici NUK. Pred akademijo je predsednica Republike Slovenije dr. Nataša Pirc Musar ravnatelju NUK Viljemu Lebanu predala red za izredne zasluge, ki ga je podelila Narodni in univerzitetni knjižnici za neprecenljivo vlogo pri gradnji in ohranjanju slovenske narodne identitete in kulturne dediščine ter pri razvoju bibliotekarske stroke in univerzitetne knjižnične dejavnosti. Utemeljitev opredeljuje NUK kot osrednjo kulturno ustanovo na področju knjig v Sloveniji ter v tem svojstvu nepogrešljivo partnerko v najpomembnejših nacionalnih projektih na področju pisne dediščine v domačem in mednarodnem okolju, ter jo umešča med najstarejše in najpomembnejše kulturne in izobraževalne ustanove v Sloveniji.
Na slavnostni akademiji so zbrane nagovorili ravnatelj NUK Viljem Leban, predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti dr. Peter Štih kot predlagatelj podelitve reda za izredne zasluge ter ministrica za kulturo Republike Slovenije dr. Asta Vrečko. Povezovalca prireditve, Bernarda Žarn in Matej Puc, sta v nagovorih skozi besede knjižničarjev NUK in njenih predhodnic ter z zanimivimi poudarki iz zgodovine, delovanja in poslanstva knjižnice predstavila zgodbo, ki jo piše Narodna in univerzitetna knjižnica. Za glasbeno obogatitev slovesnosti so poskrbeli operni tercet Ane Berus, Sanje Zupanič Mali in Nadie Ternifi, trobentač Tomaž Gajšt in duo Silence.
Po slavnostni akademiji je sledil prvi ogled osrednje razstave Hranimo misli – že 250 let, ki bo za obiskovalce odprta do 3. decembra 2024. Razstava skozi zgodbe, dokumente, fotografije, raznovrstno gradivo, podatke in predstavitev preteklih ter sodobnih dejavnosti NUK ponuja sprehod v dvestopetdesetletni razvoj knjižnice, kjer se razkriva mozaik spoznanj o zbiranju, hranjenju, ohranjanju in posredovanju gradiva ter skrbi za mnoge javnosti – uporabnike, založnike, knjižničarje in vse obiskovalce, ljubitelje knjig, kulture in znanosti. Razstava je zasnovana v dveh delih: razstavljeno gradivo bo od odprtja do septembra pripovedovalo o začetkih knjižnice in zbiranju gradiva; v drugem delu pa bo predstavljalo raznolikost gradiva v knjižnici, njegovega urejanja in ohranjanja. V posebni vitrini bo vsak mesec na ogled najpomembnejše gradivo v zbirki NUK. V prvem tednu razstave bo na ogled Stiški rokopis, konec junija Nova pesem o kranjskih kmetih, letak s prvimi natisnjenimi slovenskimi besedami, julija Valvasorjeva znamenita Slava vojvodine Kranjske in avgusta Biblija Jurija Dalmatina; septembra bo teden dni izjemna priložnost za ogled Supraseljskega kodeksa, oktobra bosta razstavljeni deli Primoža Trubarja in Adama Bohoriča, zaključek razstave pa bo krasila rokopisna zapuščina Prešernove Zdravljice z vsemi rokopisnimi različicami pesmi, ki jih hranijo v NUK.
Obenem si v prostoru kavarne NUK lahko do 3. decembra 2024 ogledate razstavo plakatov študentov Naravoslovnotehniške fakultete UL Črko-slika NUK, do 18. junija pa zgodbo NUK s plakati predstavljamo tudi na Krakovskem nasipu v Ljubljani.