Nacionalne knjižnice zdaj 2021
NLN2021 je bila spletna konferenca z izjemnim odzivom knjižničarjev z vsega sveta, na kateri so nam bile predstavitve na voljo pred začetkom konference. Namen konference je bil združiti knjižnične strokovnjake, ki se neposredno ukvarjajo z zbirkami v nacionalnih knjižnicah. Glavni cilj pa je bil v vzpostaviti dolgotrajne mreže, ki bo vodila v mednarodno sodelovanje in izmenjavo aktualnih praks in novih pristopov h kuratorstvu.
Program so sestavljale panelne razprave in delavnice v živo, na katerih smo se lahko pogovarjali o temah, obravnavanih v vnaprej posnetih predstavitvah. Dobrodošli so bili tudi alternativni prispevki udeležencev, vključno z objavami na blogih in ustvarjalnimi deli, objavljenimi na spletni strani, nato so sledila vprašanja in odzivi občinstva.
NLN2021 je hvaležen prejemnik štipendije Erlanda Koldinga Nielsena, ki jo podeljuje Konferenca evropskih nacionalnih knjižnic (CENL). CENL združuje različne institucije, da spodbujajo pomen nacionalnih knjižnic po vsej celini, ustvarjajo priložnosti za skupno delo in izgradnjo medsebojnega razumevanja. Njihova članica je tudi Narodna in univerzitetna knjižnica.
Na konferenci smo raziskovali stanje na področju nacionalnih knjižnic. Rdeča nit srečanja so bili kompleksni izzivi, s katerimi se nacionalne knjižnice soočamo pri gradnji in interpretaciji zbirk, ter o praktičnih pristopih, s katerimi se jih lotevamo.
Kaj pomeni delati v nacionalni knjižnici danes? Kakšne so nove možnosti za mednarodno sodelovanje?
Teme so vključevale:
- Boj proti pristranskosti v zbirkah in nacionalnih knjižnicah
- Preizpraševanje "nacionalne" dediščine
- Pravni depozit
- Večjezično zbiranje
- Odzivi na pandemije
- Rojeno-digitalne zbirke
- Razstave in interpretacija
- Knjižnice prihodnosti
- Trajnost
- Digitalna orodja
- Literarni arhivi
- Sodelovanje v skupnosti
- Wikimedija
- Digitalna humanistika
- Ohranjanje
Namesto glavnih govornikov so se vrstile "intervencije", ki so potekale ves čas konference. To so bili provokativni, izzivalni in navdihujoči odgovori sodelujočih na široko zastavljeno vprašanje "Kaj je nacionalna knjižnica?". Te intervencije obljubljajo, da bodo spodbijale konvencionalno razumevanje nacionalnih knjižnic, njihove zgodovine, funkcije in prihodnosti. Odpirale bodo prostor novemu razumevanju vloge nacionalnih knjižnic v družbi.
Avtorica: dr. Mojca Rupar Korošec (Narodna in univerzitetna knjižnica)
Naslovna fotografija: Jorge Urosa (Pexels)