Moja praksa v Narodni in univerzitetni knjižnici v Ljubljani, Slovenija
V začetku februarja sem spakirala kovčke in se odpravila na vznemirljivo avanturo – odločila sem se, da bom tri tedne opravljala študijsko prakso v slovenski Narodni in univerzitetni knjižnici (NUK). Iz Regensburga me je pot vodila skozi Linz in Gradec, preden sem končno prispela v očarljivo slovensko prestolnico, Ljubljano. V okviru študija bibliotekarstva in informacijskih znanosti sem imela neverjetno priložnost podrobneje raziskati knjižnični sistem druge države in nisem si mogla želeti boljše dobrodošlice kot od ekipe v NUK-u.
Za kulisami NUK-a
Med prakso sem imela priložnost raziskati skoraj vsak kotiček NUK-a. Čas sem preživljala v različnih enotah in dobila vpogled v njihovo vsakodnevno delo. Videla in naučila sem se veliko novega in drugačnega – od posebnih zbirk in izobraževanja knjižničarjev do informacijskih ter drugih uporabniških storitev. Glavni poudarek mojega obiska so predstavljale vsebine, povezane z odnosi z javnostmi in organizacijo knjižničnih dogodkov, ter digitalne vsebine – dve področji, ki me še posebej zanimata. Primerjava pristopov v Sloveniji s tistimi v Nemčiji je bila zelo poučna, tako da sem odšla z novim vpogledom in veliko idejami.
Poleg naštetega je bil vrhunec spoznavanja različnih nalog nacionalne knjižnice zlasti področje obveznega izvoda gradiva ter arhiviranja in ohranjanja literarne dediščine naroda. Eno od orodij za digitalizacijo redkega gradiva je tehnologija 3D skeniranja, ki sem jo prvič videla v živo in me je zelo fascinirala. Vstop v NUK-ov trezor pa je ponudil nepozaben vpogled v zgodovinsko zbirko, ki jo hranijo.
Vznemirljivejši del opravljanja prakse je bilo tudi obeleževanje slovenskega kulturnega praznika – Prešernovega dne. Ob tej priložnosti sem lahko sodelovala pri izvedbi predstavite novih pridobitev zbirke NUK v veliki čitalnici. Tam sem imela priložnost ne samo občudovati impresivno in premišljeno arhitekturo Jožeta Plečnika, temveč sem dobila tudi širši pregled nad gradivom posebnih knjižničnih zbirk, ki jih hrani NUK in so bile ob tej priložnosti predstavljene javnosti. Zatem sem se podala raziskovat obeleževanja kulturnega dne po vsem mestu in obiskala različne kulturne ustanove. To je bil odličen način povezovanja z lokalno kulturo ter doživetje, kako v Sloveniji slavijo kulturo.

Prešernov dan (februar, 2025) v NUK in Ljubljani (foto: Anna-Maria Schuster)
Raziskovanje knjižnic v Ljubljani
Poleg tega, da sem vsakodnevno spoznavala NUK, sem imela tudi priložnost obiskati več drugih knjižnic v Ljubljani. Vsaka je po svoje ponudila edinstven pogled na to, kako služijo svojim skupnostim. Od prijaznih prostorov Mestne knjižnice Ljubljana do raziskovalno usmerjenje Osrednje družboslovne knjižnice Jožeta Goričarja, je vsak obisk odstiral nov sloj razumevanja slovenskega knjižničnega sistema. Še posebej nepozaben je bil obisk Centralne tehniške knjižnice, kjer sem se ne samo podučila o njihovi Knjižnici reči in tehnološkem kotičku za mlade raziskovalce, ampak sem tudi doživela razburljivo VR vožnjo z vlakom smrti v ustvarjalnici CTK.
Popolnoma drugačno izkušnjo je ponudila specialna knjižnica Slovenskega etnografskega muzeja. Z ogledom razstav v muzeju pa sem pridobila poglobljen vpogled v slovensko kulturo in dediščino. Izjemen je bil tudi obisk knjižnice Državnega zbora Republike Slovenije, kjer sem imela redko priložnost da sem, ne samo vstopila v knjižnico, ampak sem lahko pokukala tudi v parlamentarno dvorano.
Kaj odnašam domov
Ob evalvaciji in refleksiji mi je praksa dala neverjeten vpogled v slovenski knjižnični sistem, saj sem spoznala podobnosti ter razlike med knjižničnim delom v Sloveniji in Nemčiji. Še posebej zanimivo je bilo opazovati, kako se knjižnice lotevajo digitalne preobrazbe, sodelovanja z javnostjo in uporabe umetne inteligence. Domov odhajam s precej novega znanja in svežimi idejami.
Ogromna zahvala vsem v NUK-u za dobrodošlico, za vodenje naokrog, odgovarjanje na vsa moja vprašanja in ker ste moj čas v Ljubljani naredili tako poseben. Resnično cenim priložnost, da sem spoznala ne samo knjižnico, ampak tudi mesto in Slovenijo kot celoto.
Res upam, da bom kmalu spet obiskala Narodno in univerzitetno knjižnico in raziskala še več Slovenije! Ta izkušnja je bila nepozabna in spomini mi bodo ostali za vedno.

Anna-Maria Schuster pred vstopom v Nuk (foto: Milena Bon)
Anna-Maria je študentka bibliotekarstva in informacijske znanosti, ki trenutno zaključuje dodiplomski študij na Hochschule für den öffentlichen Dienst (Visoki šoli za javne službe) v Münchnu v Nemčiji. Svoje teoretično znanje dopolnjuje s praktičnim usposabljanjem v Univerzitetni knjižnici v Regensburgu. Z željo po širitvi svojih obzorij in pridobivanju mednarodnih izkušenj se je odločila za opravljanje dela študijske prakse v Sloveniji, v Narodni in univerzitetni knjižnici.