Kongres ZBDS 2022
Kongres Zveze bibliotekarskih društev Slovenije, naslovljen Proaktivno delovanje knjižnic, je potekal od 21. do 23. septembra 2022 v spletnem okolju.
Kongres sta s pozdravnimi nagovori otvorila mag. Marko Rusjan (državni sekretar – predstavnik Ministrstva za kulturo RS), ki je na poudaril pomen knjižnic za razvoj družbe in Damjana Vovk (predsednica Zveze bibliotekarskih društev Slovenije), ki je zaželela uspešen kongres v spletnem okolju.
V prvem plenarnem predavanju z naslovom Proaktivne, inovativne in inkluzivne splošne knjižnice je Božena Kolman Finžgar (prejemnica Čopove diplome 2021), orisala pomen splošnih knjižnic in njenih nalog ter dejavnosti, ki jih izvajajo za dvig različnih pismenosti ter koristi za uporabnike.
Sledilo je predavanje Proactivity in Public libraries 2030 Ilone Kish (direktorica Public libraries 2030), kjer je govorila o viziji, poslanstvu in proaktivnem delovanju knjižnic. Izpostavila je digitalizacijo, vsebine in pomen povezovanja.
Nato je bil na vrsti sklop predavanj z naslovom Knjižnice, demokracija in aktivno državljanstvo.
Mag. David Siders (Cincinnati & Hamilton County Public Library) je v svojem prispevku z naslovom Call To Action! Public Libraries Serve Vulnerable Populations With Civic Engagement & Connections To Resources predstavil in poudaril pomen povezovanja knjižnic z uporabniki oziroma skupnostjo.
Sledilo je predavanje doc. dr. Mirta Komela (Fakulteta za družbene vede Univerze v Ljubljani), ki je v svojem predavanju Spontana ideologija bibliotekarjev spregovoril o znanstvenem vidiku bibliotekarstva.
Red. prof. dr. Bojan Žalec (Teološka fakulteta Univerze v Ljubljani) je v predavanju Pomen knjižnic v sodobni (digitalni) dobi in prihodnosti razmišljal o pomenu, funkciji in izzivih knjižnic.
Libraries as Agents of Social Change: Between Shrinking and Expanding Spaces je bilo predavanje Saša Madackija (Schüler Helfen Leben Stiftung, Sarajevo), v katerem je predstavil knjižnico kot javen prostor, ki je varen prostor diskusije in kaj vse knjižnica, poleg knjižničnega gradiva, lahko nudi svojim uporabnikom.
V nadaljevanju je mag. Marijan Špoljar (Mestna knjižnica Ljubljana) v predavanju Prenova etičnega kodeksa slovenskih knjižničarjev predstavil novosti na področju ter skupino, ki se bo ukvarjala s prenovo kodeksa ter kako in zakaj je do tega prišlo.
Sledila je predstavitev prof. dr. Polone Vilar (Filozofska fakulteta Univerza v Ljubljani), ki je v prispevku Revija Knjižnica – kaj je novega? predstavila novosti revije Knjižnica, dejavnosti, ki potekajo ter izzive, ki jih ima uredniški odbor in revija pred seboj.
Drugi dan kongresa se je začel s plenarnim predavanjem Learning by doing and by comparing predavatelja dr. Marca De Nieta (Leiden University Libraries). Govoril je o digitalni preobrazbi in o razumevanju knjižničnih uporabnikov. Svoje predavanje je podkrepil z rezultati raziskave.
Sledil je sklop predavanj Vpetost knjižnic v okolje in njihova (ne)samoumevnost.
V prvo predavanju Kako spodbuditi večjo samostojnost uporabnikov knjižnic? je Boštjan Batič (IZUM) predstavil Cobiss in njegovo uporabnost tako za knjižnice kot tudi za uporabnike, saj nudi velik del samostojnosti pri uporabi, kar je podkrepil s konkretnimi podatki.
V nadaljevanju je dr. Ines Vodopivec (NUK) v svojem predavanju Samoevalvacija kot orodje strateškega načrtovanja v knjižnicah predstavila samoevalvacijo in njeno uporabnost v knjižnicah.
V predavanju Kako vrednotiti in načrtovati storitve knjižnice? je dr. Tanja Merčun Kariž (Filozofska fakulteta Univerze v Ljubljani) govorila o različnih pristopih k vrednotenju ter načrtovanju knjižničnih storitev in kakšen je končni produkt – orodje pri osnovi načrtovanja in evalvacije.
S predavanjem Strateško knjižničarstvo je mag. Luka Blažič (Knjižnica Mirana Jarca Novo mesto) podrobno predstavil pomen organizacijske kulture ter pomen podobe knjižnice v javnosti in poti, s katerimi lahko dosežemo zastavljene ciljev.
Proaktivnost kot edina pot do novih uporabnikov knjižnic dr. Marka Samca (Knjižnica Šmarje pri Jelšah) je bila predstavitev dosežkov knjižnice ter različnih dejavnosti, ki jih izvajajo za svoje uporabnike.
Zadnji sklop predavanj, z naslovom Knjižnice in digitalna preobrazba družbe je prinesel razmišljanja izven ustaljenih okvirjev.
Vuk Ćosić (digitalni strateg in umetnik) je v predavanju Kriza domišljije in druge blokade digitalne preobrazbe (knjižnic) poudaril, kateri so poglavitni problemi oziroma področja, ki so trenutno v krizi oziroma v nevarnosti (avtorske pravice, pravica do branja in cenzura …).
Sledilo je zadnje predavanje tega dne in sicer je dr. Giulio Blasi (Medialibrary online) predstavil MLOL: E-lending & digital libraries in Italy 2009-2022. Predstavil je samo idejo ter izposojo e-knjig ter vse podkrepil s statističnimi podatki.
Prvi sklop zadnjega dne kongresa Spremembe medijske krajine je bil namenjen aktualnim zadevam. Predavateljica Dominika Knoblochová (Tactical tech) je v prispevku What the future wants – a critical look at digital technologies prisotnim predstavila projekt ter njegov pomen in vpliv projekta na mlade.
Zanimivo je bilo predavanje Sarah Brandt (Newsguard) Fighting misinformation with “Nutrition Labels” for news, kjer je prisotnim predstavila vsebino o lažnih novicah, preverjanju dejstev in kakšno vlogo imajo pri tem knjižnice.
Sklop je zaključilo predavanje Knjižnice v eri lažnih informacij mag. Mojce Pristavec Đogić (Državni zbor RS), ki je postregla z zanimivimi podatki o lažnih informacijah ter vplivu le teh na posameznika in družbo.
Sledila je še okrogla miza Nevarnosti lažnih novic (fake news) in vloga knjižnic pri preverjanju informacij, ki jo je vodil in povezoval mag. Aleš Klemen (MKL). Sodelovale so Anuška Delić (Oštro), dr. Sonja Merljak Zdovc (Časoris) in Taja Topolovec (Pod črto). Okrogla miza je osvetlila pomen lažnih informacij in vlogo posameznika kot tudi knjižničnih delavcev, ki naj bi tudi pomagali ločevati med pravimi in nepravimi informacijami ter ozaveščali svoje uporabnike.
Ob koncu so prisotne pozdravili organizatorji ter podali tudi iztočnice za prihodnje dogodke.
Vsi posnetki predavanj so dostopni na kanalu YouTube ZBDS.