Knjižničarske novice

novice in strokovne informacije za knjižnjičarje

Knjižnice, pripravite se na Erasmus+ 2025: podpora, partnerji in priložnosti za mednarodne projekte!

Knjižnice, pripravite se na Erasmus+ 2025: podpora, partnerji in priložnosti za mednarodne projekte!
29. 11. 2024
Špela Močilnikar (skrbnica akreditacij in akreditiranih projektov na področju izobraževanja odraslih)
CMEPIUS
Naslovnica izobraževanja

Objavljen razpis Erasmus+ 2025: preverite dogodke za prijavitelje, pridobite podporo pri snovanju projektnih predlogov in se udeležite srečanj za iskanje partnerjev

Evropska komisija je objavila razpis programa Erasmus+ 2025, ki ponuja številne priložnosti za izobraževalne ustanove, organizacije in posameznike, ki želijo sodelovati v mednarodnih projektih in mobilnostih. Ključno gradivo za prijavitelje je Vodnik za prijavitelje Erasmus+ 2025, ki je na voljo v 23 jezikih. Razpisna dokumentacija je dostopna tudi na spletni strani razpisa na CMEPIUS.

Za uspešno pripravo projektnih predlogov je Evropska komisija pripravila dva priročnika za prijavitelje in pogodbenike programa Erasmus+. Uporabna sta tako za knjižnice, ki se prvič lotevajo mednarodnega sodelovanja in tudi za bolj izkušene knjižnice.

Priročnik Go-International
Priročnik je namenjen izobraževalnim ustanovam in šolam, ki želijo promovirati in implementirati mednarodne aktivnosti za učeče se in učitelje. Ključne vsebine vključujejo:

  1. Organizacija mednarodnih mobilnosti: Smernice za načrtovanje, organizacijo in izvajanje mednarodnih mobilnosti, vključno z administrativnimi postopki, izbiro udeležencev in pripravo na mobilnost.
  2. Financiranje: Podrobne informacije o različnih virih financiranja za podporo mednarodnim mobilnostim ter nasveti za učinkovito upravljanje sredstev.
  3. Priznavanje in vrednotenje: Načini priznavanja in vrednotenja učnih dosežkov, pridobljenih med mednarodnimi mobilnostmi, ter vključitev teh dosežkov v nacionalne izobraževalne sisteme.
  4. Primeri dobrih praks: Primeri uspešno implementiranih mednarodnih mobilnosti iz različnih šol in ustanov po Evropi.
  5. Orodja in viri: Praktična orodja in viri za podporo izobraževalnim ustanovam pri izvajanju mednarodnih aktivnosti, vključno s kontrolnimi seznami, vzorci dokumentov in priporočili.

Gradivo je na voljo le v angleškem jeziku, in sicer na tej povezavi: Go-International – Publications Office of the EU.

Priročnik o mobilnostih učečih se odraslih
Ta priročnik je namenjen organizacijam, ki želijo omogočiti odraslim učečim se, da se udeležijo mednarodnih mobilnosti. Ključne vsebine vključujejo:

  1. Priprava na mobilnost: Smernice za organizacijo učne mobilnosti, vključno z načrtovanjem aktivnosti, zagotavljanjem financiranja in administrativnimi postopki.
  2. Podpora učečim se: Poudarek na podpori učečim se odraslim pred, med in po mobilnosti, ter nasveti za prilagajanje učnih programov in metod poučevanja.
  3. Financiranje in viri: Informacije o različnih možnostih financiranja za podporo mobilnosti ter nasveti za iskanje dodatnih virov in partnerjev.
  4. Ocenjevanje in priznavanje: Načini za vrednotenje in priznavanje učnih dosežkov, pridobljenih med mobilnostjo, ter primeri dobrih praks iz evropskih držav.
  5. Orodja in viri: Različna orodja in viri, kot so kontrolni seznami, vzorci dokumentov in priporočila za uspešno izvajanje mobilnosti.

Gradivo je na voljo v več jezikih, tudi v slovenščini, na tej povezavi: Mobilnost učečih se odraslih – Publications Office of the EU.

Napoved dogodkov
Za podporo prijaviteljem organiziramo številne dogodke, na katerih bomo predstavili možnosti sodelovanja na področju splošnega izobraževanja odraslih, podrobneje predstavili posamezne akcije programa, z udeleženci delili nasvete in namige za uspešno pripravo projektnih predlogov ter odgovarjali na vsa vaša vprašanja.

Pridružite se nam spletno ali v živo in se opremite za uspešno sodelovanje na razpisu Erasmus+ 2025

16. december 2024

Zajtrk z EPALE – spletni seminar o programu Erasmus+ 2025 v izobraževanju odraslih

Kdaj? 16. december med 9. in 12. uro

Kje? Spletno

Na tem spletnem seminarju bomo predstavili osnovne možnosti programa Erasmus+ na področju izobraževanja odraslih, vključno s projekti mobilnosti in partnerstvi. Seznanili vas bomo z EPALE platformo, ki bo podprla vaš projekt skozi celoten postopek.

Prijavite se tukaj!

18. december 2024

Delavnica v živo: Erasmus+ priložnosti za knjižnice

Kdaj: 18. december 2024, 8:45–15:30

Kje: Mestna knjižnica Ljubljana, Knjižnica Otona Župančiča

Knjižničarje, željne mednarodnega sodelovanja, toplo vabimo, da se nam 18. decembra pridružijo. Na dogodku bomo podrobneje predstavili projekte mobilnosti in manjših partnerstvih, ki so odlična vstopna točka za mednarodno sodelovanje. Ta celodnevni dogodek bo poglobljeno raziskal prijavni proces in pripravo projektov Erasmus+. Poleg predstavitve programa vas čaka praktična delavnica, kjer bomo skupaj oblikovali projektne ideje, definirali cilje in učinek ter pregledali prijavnico projekta mobilnosti. Pridobite ključne informacije za uspešno pripravo prijave!

Prijavite se tukaj! Število mest je omejeno.

19. december 2024: Dogodek za prijavitelje projektov mobilnosti na CMEPIUSu

Kdaj? 19. december 2024, med 9. in 13. uro

Kje? CMEPIUS, Ob železnici 30a, Ljubljana

Na CMEPIUSu bomo 19. decembra 2024 izvedli seminar za prijavitelje projektov mobilnosti posameznikov v izobraževanju odraslih. Predstavili bomo osnovne značilnosti akcije KA122-ADU, aktivnosti, ki so na voljo osebju in učečim se v okviru projektov mobilnosti, finančna sredstva, ki so na voljo. Udeležence bomo seznanili s ključnimi fazami pri načrtovanju uspešnih projektnih predlogov, od analize potreb do načrtovanja učinkov projekta.

Prijavite se tukaj!

20. december 2024: Predstavitev projektov mobilnosti na LU Kranj

Kdaj? 20. december 2024, med 10. in 13. uro

Kje? Medgeneracijski center Kranj, Cesta talcev 7, Kranj, soba 12, II. nadstropje

Projekte mobilnosti za osebje in učeče se odrasle bomo predstavili tudi v živo na LU Kranj. Udeleženci bodo spoznali ključne faze načrtovanja projekta mobilnosti, aktivnosti, ki so na voljo za osebje in učeče se odrasle, ter finančna sredstva, ki so na voljo za prijavitelje. Z vami bomo delili primer dobre prakse.

Prijavite se tukaj!

23. januar 2025: Tehnični seminar za oddajo prijavnice projekta mobilnosti organizacije brez akreditacije v izobraževanju odraslih (KA122-ADU)

Kdaj? 23. januar 2025, med 10. in 12. uro

Kje? Spletno

Na seminarju bomo predstavili vsebino prijavnice kratkotrajnih projektov mobilnosti za organizacije brez akreditacije. Predstavili bomo tehnično izpolnjevanje in način oddaje prijavnice ter prisotnim dali namige za uspešno pripravo vsebine prijavnice.

Prijavite se tukaj!

6. februar 2025: Spletni seminar za prijavo projektov mobilnosti za akreditirane organizacije v izobraževanju odraslih (KA121-ADU)

Kdaj? 6. februar 2025, med 10. in 12. uro

Kje? Spletno

Ta seminar je namenjen le organizacijam z podeljeno akreditacijo Erasmus na področju splošnega izobraževanja odraslih. Seminar bo predstavil novosti programa Erasmus+ 2025, pravila razdeljevanja sredstev akreditiranim organizacijam ter smernice glede načrtovanja mobilnosti v okviru akreditiranih projektov.

Prijavite se tukaj!

Erasmus+ spletni srečanji za iskanje partnerjev (za knjižnice in muzeje)
Prihajate iz knjižnice ali muzeja in načrtujete projekt mobilnosti v izobraževanju odraslih? Pridružite se dogodku za iskanje partnerjev in razširite svojo mrežo projektnih partnerjev. Spoznajte organizacije iz Evrope, ki iščejo partnerje za projekte mobilnosti! Na tem kratkem spletnem dogodku boste imeli priložnost navezati stike in zgraditi močne temelje za bodoče sodelovanje.

Za knjižnice: 10. januarja 2025, med 13:30 in 15:30 uro. Več informacij in prijava.

Za muzeje: 17. januarja 2025, med 13:30 in 15:30 uro. Več informacij in prijava.

Podprite svojo prijavo z EPALE
Za uspešno pripravo projektnih predlogov in širitev vaših idej vam priporočamo uporabo platforme EPALE – Elektronska platforma za izobraževanje odraslih v Evropi. Ta bogata platforma ponuja:

1. Zbirko navdihujočih zgodb in praks:

Raziščite spletne dnevnike, članke in zapise o izvedenih projektih Erasmus+ v knjižnicah in drugih organizacijah. Spoznajte uspešne prakse, izzive in dosežke projektov, ki lahko služijo kot navdih za vaše ideje.

Eden izmed številnih navdihujočih primerov je projekt Reinventing Our Public Libraries, ki ga je izvedla Knjižnica Marka Marulića iz Splita. V sklopu mobilnosti so njihovi zaposleni obiskali finske knjižnice, kot je znamenita knjižnica Oodi, učili so se o digitalnemu prehodu ter inovativnih pristopih za opolnomočenje odraslih uporabnikov. Projekt je prinesel izjemne rezultate, vključno z izboljšanjem digitalnih kompetenc osebja in uporabnikov knjižnice.

Za več primerov dobre prakse in navdiha si oglejte spletne dnevnike na EPALE, kjer boste našli zapise o mobilnostih slovenskih knjižnic ter njihovih izkušnjah in rezultatih projektov mobilnosti.

2. Prošnje za partnerstvo:

Poiščite organizacije iz vse Evrope, ki iščejo partnerje za mobilnosti ali sodelovalna partnerstva, predstavite svojo organizacijo ali oddajte svojo prošnjo za partnerstvo in omogočite knjižnici, da vzpostavi mednarodno sodelovanje.

3. Orodja za načrtovanje projektov:

Na EPALE najdete priročnike, zanimive članke, raziskave, odprte izobraževalne vire in druge praktične vire, ki vam lahko pomagajo pri pripravi kakovostnih projektov.

Ti viri so dostopni v okviru Centra virov EPALE, ki omogoča tudi iskanje glede na tematiko, jezik ali vrsto vira. Če želite raziskati te vire, lahko obiščete EPALE Center virov.

Za boljši vpogled v to, kako dostopati do sredstev EU, si oglejte priročnik Unlocking EU resources for public libraries, ki knjižnicam ponuja praktične korake za prijavo na evropske projekte. Priročnik vključuje nasvete, predloge projektov in orodja za poenostavitev dela.

4. Spletni seminarji, podkasti, razprave in dogodki:

Oglejte si napovednik prihajajočih dogodkov, med njimi najdete tudi seminarje in delavnice, namenjene podpori prijaviteljem. Oglejte si lahko posnetke že izvedenih dogodkov Zajtrk z EPALE, kjer lahko najdete odgovore na nekatera vprašanja o prijavi na razpis Erasmus+.

Prisluhnete lahko zanimivim podkastom. Med drugim je  na voljo podkast Preoblikovanje splošnih knjižnic v učne skupnosti, kjer raziskujemo, kako lahko knjižnice postanejo ključni prostori za vseživljenjsko učenje in vključevanje v lokalnih skupnostih.

Sodelujete ali ponovno prisluhnete lahko tudi zanimivim razpravam, ki jih boste s pomočjo iskalnika lahko našli na različne teme pismenosti.

5. Tematske skupnosti:

Pridružite se tematskim skupnostim na EPALE in razpravljajte z drugimi knjižničarji in strokovnjaki s področja izobraževanja odraslih. Skupnost lahko postane vir novih idej in povezav.

Kako začeti?
Registrirajte se na platformi EPALE. Registracija je povsem brezplačna in varna. Začnite z raziskovanjem virov in začnite načrtovati svoje Erasmus+ projekte z dodatno podporo. Obiščite: epale.ec.europa.eu.

Ne zamudite priložnosti za podporo vašim Erasmus+ projektom – prijavite se še danes in začnite načrtovati svojo prihodnost z mednarodnim sodelovanjem!

Skip to content