Knjižničarske novice

novice in strokovne informacije za knjižnjičarje

Knjižnice pomagajo v boju proti dezinformacijam

Knjižnice pomagajo v boju proti dezinformacijam
21. 10. 2024
mag. Mateja Drnovšek Zvonar
Osnovna šola Polje

Prispevek z naslovom Information literacy and critical thinking: libraries help fight misinformation predstavlja primere, kako lahko knjižnice svojim uporabnikom pomagajo izboljšati sposobnosti kritičnega razmišljanja.

Vse knjižnice imajo lahko ključno vlogo pri pomoči uporabnikom ob prepoznavanju in odpravljanju napačnih informacij. Svojim bralcem (uporabnikom) lahko knjižnice pomagajo oziroma jih usmerjajo v primeru, če v knjižničnem gradivu naletijo na dvomljive informacije. Knjižničar lahko s svojim strokovnim znanjem pomaga pri ocenjevanju verodostojnosti informacij.

Knjižnice prispevajo svoj delež tudi tako, da ponudijo ustrezna navodila za odgovorno uporabo družbenih medijev, vključno s prepoznavanjem lažnih novic, “botov” in globokih ponaredkov. Poleg tega lahko zagotovijo vire, ki spodbujajo kritično razmišljanje ter posameznikovo dvomljivost do senzacionalističnih naslovov in nepreverjenih trditev.

Posebej pa se mi zdi zanimivo, da so v besedilu izpostavili tudi povezovanje s šolskimi knjižnicami. Vsaka knjižnica lahko sodelujejo s šolami in šolskimi knjižničarji z namenom, da bi medijsko in informacijsko pismenost vključile v učni načrt ter tako zagotovile, da se učenci že zgodaj naučijo prepoznavati dezinformacije. Strokovnim delavcem je lahko v pomoč tudi orodje Media Literacy Toolkit, ki vključuje interaktivne aktivnosti, kot so vrednotenje novic, raziskovanje avtorjevih pristranskosti in prepoznavanje lažnih novic.

Skip to content