Knjižničarske novice

novice in strokovne informacije za knjižnjičarje

Izboljšanje dostopnosti digitaliziranega gradiva: rezultati projekta EODOPEN

Izboljšanje dostopnosti digitaliziranega gradiva: rezultati projekta EODOPEN
23. 2. 2024
dr. Alenka Kavčič Čolić
Andreja Hari
Narodna in univerzitetna knjižnica

Narodna in univerzitetna knjižnica (NUK) si s sodelovanjem v mednarodnem projektu EODOPEN prizadeva omogočati širši dostop do digitaliziranega gradiva 20. in 21. stoletja. S ciljem izboljšanja dostopnosti se osredotočajo na digitalizacijo sodobnega, še avtorskopravno zaščitenega gradiva, ter iščejo načine, kako digitalizirano gradivo približati uporabnikom s posebnimi potrebami in uporabnikom mobilnih naprav. Za omenjeni skupini je PDF format, ki je najpogostejši rezultat digitalizacije, namreč manj primeren.

V okviru delovne skupine WG4 (Dostavni formati digitaliziranega gradiva za uporabnike s posebnimi potrebami  = Delivery formats of digitised material for special needs), ki jo vodi NUK, sta sodelavki dr. Alenka Kavčič-Čolić in Andreja Hari objavili znanstveni prispevek v reviji Digital Library Perspectives, ki je z dejavniki vpliva za  Web of Science 1,3 za zadnjih pet let (1,7 v letu 2022) in Scopus 3,8 v letu 2023 (3,2 v obdobju 2019-2022).

Kvalitativna analiza je bila osnovana na enotnem vzorcu skenogramov, pri čimer so pregledali postopke digitalizacije projektnih partnerjev in naredili primerjavo dostavnih formatov glede na določenih 24 kriterijev dostopnosti, osnovanih na Web Content Accessibility Guidelines (WCAG).

Več o raziskavi si lahko preberete v članku: Improving accessibility of digitization outputs: EODOPEN project research findings.


EODOPEN ali eBooks-On-Demand-Network Opening Publications for European Netizens (E-knjige po naročilu – odpiranje dostopa do gradiva za evropske uporabnike spleta) je štiriletni projekt, ki ga sofinancira Evropska komisija v okviru programa Ustvarjalna Evropa. Cilj projekta je neposredno sodelovanje z nacionalnimi, regionalnimi in lokalnimi skupnostmi pri izbiri gradiva 20. in 21. stoletja za digitalizacijo. Države partnerice projekta so Avstrija, Češka, Estonija, Litva, Madžarska, Nemčija, Poljska, Portugalska, Slovaška, Slovenija in Švedska. Skupna vrednost projekta je približno 4 milijone evrov.

Skip to content