Knjižničarske novice

novice in strokovne informacije za knjižnjičarje

EOSC in NUK

EOSC in NUK
29. 5. 2024
dr. Mojca Rupar Korošec
Narodna in univerzitetna knjižnica
Logotip

Ambicija evropskega oblaka za odprto znanost, znanega kot EOSC (European Open Science Cloud), je razviti “splet podatkov in storitev FAIR” za znanost v Evropi.

Izvajanje EOSC temelji na dolgoročnem procesu usklajevanja, ki ga Komisija izvaja od leta 2015. EOSC je multidisciplinarno okolje, kjer bodo lahko raziskovalci objavljali, našli in ponovno uporabljali podatke, orodja in storitve, kar jim bo omogočilo boljše opravljanje njihovega dela.

To okolje bo delovalo pod natančno določenimi pogoji, da se zagotovi zaupanje in zaščiti javni interes. Pričakovanja ponudnikov storitev in uporabnikov bodo jasno izražena, da se zagotovi ustrezno vedenje.

Združenje EOSC-A je za mandat 2024-2026 preoblikovalo svoje delovne skupine.

Za vsako novo delovno skupino je bil pripravljen projektni dokument, ki opredeljuje obseg in dejavnosti delovnih skupin do konca naslednjega mandatnega obdobja (konec leta 2025).

Kot pomemben udeleženec pri razvoju in uvajanju EOSC imamo priložnost dejavno prispevati k napredku odprte znanosti s povezovanjem s projekti Horizon Europe, povezanimi z EOSC, ponujanjem povratnih informacij o razvoju, ugotavljanjem strateških vrzeli in področij za naložbe ter z zagotavljanje prispevkov k strateški raziskovalni in inovacijski agendi partnerstva EOSC.

Delovne skupine se povezujejo s projekti EOSC, da bi ponudile povratne informacije o razvoju ter identificiralie strateške vrzeli in področja za naložbe za prispevek k SRIA, agendi strateškega raziskovanja in inovacij partnerstva EOSC. Ključna obravnavana področja na visoki ravni vključujejo metapodatke in kakovost podatkov.

Za zagotovitev, da je raziskovalne predmete mogoče odkriti, razumeti in ponovno uporabiti, kot tudi za opredelitev in implementacijo meril uspešnosti za oceno stopnje POŠTENOSTI in kakovosti podatkov, da se zagotovi, da se je na vsebino mogoče zanesti.

FAIR Meritve in delovna skupina za kakovost podatkov bouvedla predlagane meritve FAIR za EOSC tako, da bo ocenila njihovo uporabnost v raziskovalnih skupnostih in testirala vrsto orodij za omogočanje uporabe. Priporočena bodo posodobitev meritev in po potrebi sprejetje orodij. Poleg tega se bo skupina lotila najsodobnejšega razumevanja meril kakovosti podatkov, pri čemer bo izvedla več študij primerov za identifikacijo skupnih značilnosti in razsežnosti za opredelitev pristopa za EOSC.

Dr. Mojca Rupar Korošec iz Narodne in univerzitetne knjižnice je bila na ravni EOSC izbrana kot članica FAIR delovne skupine.

Skip to content