Digitalne pravice in vključevanje prisilno razseljenega prebivalstva
Otroška knjižnica združuje digitalno usposabljanje z biblioterapijo za pomoč travmiranim otrokom, razseljenim zaradi ruske invazije na Ukrajino
Od ruske invazije na Ukrajino februarja 2022 je na tisoče nasilno razseljenih in travmatiziranih družin poiskalo zatočišče v mestu Lvov v zahodni Ukrajini. Od namestitve v začasnih zavetiščih se te družine trudijo obnoviti svoja življenja in se integrirati v novo ter neznano okolje.
Projekt “Peti element”
Projekt “Peti element”, ki ga izvaja Lvovska regionalna otroška knjižnica, pomaga otrokom razseljenih družin s kombinacijo interaktivnega in zabavnega usposabljanja za digitalne veščine, informacijsko pismenost in kritično razmišljanje ter psihološko podporo.
Knjižnica zlasti pomaga otrokom iz družin z vzhoda Ukrajine, ki je najbolj prizadeto območje zaradi ruske agresije in ruske vojne propagande. Namen usposabljanja za informacijsko pismenost in kritično razmišljanje je pomagati otrokom prepoznati škodljive informacije in dezinformacije, da se bi na internetu počutili psihološko varne. Knjižničarji nudijo psihološko podporo otrokom, ki trpijo za travmo, s seansami biblioterapije. Psiholog usposablja knjižničarje za delo z otroki ter izbere knjige in zgodbe, ki se bodo uporabljale z biblioterapijo.
“Naslov projekta izvira iz grške mitologije, kjer so štirje elementi – zemlja, voda, zrak in ogenj ter peti element – eter, ki pomeni prostor. V našem svetu je eter informacijski prostor, v katerem poteka vojna. Izkoriščanje digitalnih tehnologij, kritično razmišljanje in ocenjevanje informacij, upiranje lažnim novicam – to pomeni najti pravi način za krmarjenje po petem elementu,” pojasnjuje Olga Konasova, direktorica knjižnice.
“Verjame, da je posebna vrednost projekta v tem, da se otroke, poleg medijske pismenosti in informacijske varnosti nauči tudi veščin psihološke varnosti. Tehnike biblioterapije pomagajo otrokom in mladostnikom razviti odpornost na informacijski stres.”
Spodbujanje digitalne vključenosti in enakosti
Številni otroci iz razseljenih družin nimajo dostopa do interneta, računalnikov ali mobilnih telefonov. Sodelovanje v usposabljanjih knjižnice zagotavlja, da niso digitalno izključeni in so enaki svojim sošolcem v šolah. Za spodbujanje integracije in pomoč razseljenim otrokom pri sklepanju novih prijateljstev knjižnica vabi vse otroke, naj se pridružijo usposabljanju.
“Knjižnica je dobro opremljena – imamo 15 prenosnih računalnikov, internet, Wi-Fi, 3D-tiskalnik, tablice in drugo opremo. Otroke učimo uporabljati ta orodja, aktivna uporaba digitalnih tehnologij pa projekt naredi privlačen za otroke. Interaktivnost pouka jim pomaga pri učenju in pozitivno vpliva na njihovo psihično stanje ter sposobnost prilagajanja novemu okolju,” pravi Olga.
Otroci se udeležujejo predavanj in razprav o varnosti na internetu, medijski pismenosti, kibernetski varnosti, spletnem nasilju in kako ga preprečiti ter kako filtrirati in preverjati informacije. Za nekatere teme in veščine so otroci razdeljeni po starosti.
Več o nagrajenem projektu na povezavi.