Knjižničarske novice

novice in strokovne informacije za knjižnjičarje

DIGIT – Mednarodna konferenca European Cultural Memory in its Digitalization Practices

DIGIT – Mednarodna konferenca European Cultural Memory in its Digitalization Practices
28. 11. 2024
dr. Ines Vodopivec
Narodna in univerzitetna knjižnica
Logotip Kraljeve knjižnice Belgije

Kraljeva knjižnica Belgije (KBR) in Belgijska pisarna za oblikovanje politik v znanosti (Belspo) sta v sodelovanju z Europeano organizirala mednarodni dogodek DIGIT, katerega so se udeležili predstavniki različnih sektorjev kulture, od knjižnic in arhivov, do filmskih in drugih multimedijskih muzejev, skupaj 80 udeležencev.

Dogodek je bil sestavljen iz vabljenih predavanj, predvsem predstavitev ključnih razvojnih projektov, ki trenutno sooblikujejo digitalno transformacijo kulturnih ustanov v Evropi. Med pomembnejšimi predstavitvami velja izpostaviti projekt digitalizacije v sodelovanju z Googlom – »Google Books @ KBR«, ki sta ga predstavila vodja Oddelka za digitalizacijo v KBR, Frederic Lemmers, ter vodja projekta, Delphine Lauwers.

Projekt »Google Books @ KBR« se izvaja v javno-privatnem partnerstvu, v okviru dveh pogodb:

  • Prvo pogodbo, t.i. »Digifeed« je KBR z Googlom sklenila za digitalizacijo gradiv v knjižnici, skupaj 6.000 dokumentov. Pogodba ni časovno omejena, gradiva pa nato v okviru partnerstva ponujajo in omogočajo dostop (tudi) preko Googla. Za digitalizacijo uporabljajo standarde KBR.
  • Drugo pogodbo, t.i. »Scanning Agreement« je KBR z Googlom sklenila za digitalizacijo gradiv, ki jih pošljejo v digitalizacijo izven knjižnice, skupaj 100.000 objektov. KBR dobi lastno, barvno kopijo vsakega digitalnega objekta za objavo na platformah KBR, medtem ko so na Googlu objavljene črno-bele različice, digitalizirane po standardih Googla. Pogodba ima jasno začrtano časovnico in triletno veljavnost.

Delphine Lauwers, vodja projekta »Google Books @ KBR«, DIGIT, 14. 11. 2024 (Foto: arhiv avtorice)

Vse aktivnosti financira Google, prav tako zaposlitve za 15 oseb, ki delajo na različnih segmentih projekta – od izbora, konserviranja in restavriranja gradiv do priprave metapodatkov in same digitalizacije. KBR se je za projekt z Googlom odločila zaradi obsežnih sredstev, ki jih na državni ravni za ta namen ni bilo mogoče zagotoviti, hkrati pa si želijo dostop do knjižničnih gradiv omogočiti čim širši javnosti, kar je v današnjem času zagotovo dostop tudi preko Googla.

Poleg digitalizacije jim projekt omogoča še druge prednosti in rezultate znotraj delokroga projekta, med pomembnejšimi so:

  1. revizija gradiva: pregled in inventura zbirk;
  2. revizija katalogov: pregled metapodatkov in dopolnjevanje;
  3. revizija materialov: pregled stanja gradiva in materialov.

Delphine Lauwers, vodja projekta »Google Books @KBR« predstavlja delokrog, DIGIT, 14. 11. 2024 (Foto: arhiv avtorice)

KBR je vsem udeležencem predstavil tudi vse prostore, kjer se digitalizacija v hiši znotraj projekta z Googlom izvaja.

Frederic Lemmers, vodja Oddelka za digitalizacijo v KBR predstavlja center za digitalizacijo, DIGIT, 14. 11. 2024 (slika: arhiv avtorice)

Frederic Lemmers, vodja Oddelka za digitalizacijo v KBR predstavlja center za digitalizacijo, DIGIT, 14. 11. 2024 (Foto: arhiv avtorice)

Dr. Ines Vodopivec je predstavila digitalno infrastrukturo Slovenije – povezanost sistemov in zapisov COBISS-a, repozitorijev, portala odprte znanosti in digitalne knjižnice itd., saj je tovrstna razvitost sistema na nacionalni ravni edinstvena v evropskem merilu. Prav tako je v sistem integrirano tudi sodelovanje Slovenije z Europeano v okviru nacionalnega agregatorja. Slednji v mednarodni prostor agregira različne podatke, poleg podatkov o pisni kulturni dediščini še na primer muzejsko dediščino. V letu 2024 je zaživel pilotni projekt Europeana Nacionalne skupine (Country groups), katerega fokus je predvsem na decentralizaciji delovanja Europeane, pa tudi na večji vključenosti in medsebojni povezanosti dediščinskih organizacij preko konkretnejšega sodelovanja organizacij, npr. muzejev v okviru projekta.

Dr. Vodopivec je predstavila tudi zgodovino zbiranja slovenske izvorno digitalne dediščine in trenutno stanje zbiranja obveznega izvoda publikacij, saj KBR zbira elektronske izvode publikacij le na podlagi prostovoljne oddaje gradiv. Zato je tematika še posebej zanimala belgijske udeležence iz KBR.

Ines Vodopivec o integralni povezanosti infrastrukturnih sistemov v Sloveniji, DIGIT, 14. 11. 2024 (slika: arhiv avtorice)

Dr. Ines Vodopivec o integralni povezanosti infrastrukturnih sistemov v Sloveniji, DIGIT, 14. 11. 2024 (Foto: arhiv avtorice)

Med zanimivejšimi je bil še prispevek o belgijskemu projektu v teku z naslovom »ARTPRESSE«. Projekt je zasnovan kot intermedialna študija belgijske umetnosti kot strukturirane mreže, ki temelji na korpusu belgijske množične periodike iz obdobja med vojnama ter vključuje identifikacijo in povezovanje podatkov med osebami (ustvarjalci, pisci, izvajalci, umetniki, režiserji itd.) in njihovimi deli (predstave, likovna dela, knjige itd.) v skupno bazo podatkov. Projekt izvaja KBR v sodelovanju z univerzama Liège (ULiège) in Leuven (KULeuven).

Projekt ARTPRESSE, Morgane Ott, KBR/ULiège, in Sébastien Hermans, KBR/KULeuven, DIGIT, 14. 11. 2024 (slika: arhiv avtorice)

Projekt ARTPRESSE, Morgane Ott, KBR/ULiège, in Sébastien Hermans, KBR/KULeuven, DIGIT, 14. 11. 2024 (Foto: arhiv avtorice)

Skip to content