Decembrski novičnik z EBLIDE
Te dni lahko beremo zadnje letošnje novice z EBLIDE. V novičniku je zopet na voljo veliko zanimivih informacij, vabil na dogodke in poročil z dogajanja na strokovnem področju.
Ton van Vlimmeren v uvodniku prične z zanimivo in pozitivno prispodobo, da ima občutek, kot da dela v čebelnjaku, kjer premiki posameznikov niso vedno zlahka zaznavni, a čisto vsakemu lahko zaupaš, da gradi za dobro in čvrsto organizacijo EBLIDA.
In kaj vse se dogaja?
V letu 2021 so tri ekspertne skupine začele svoje delo: Evropske knjižnice ter implementacija in vrednotenje trajnostnega razvoja (ELSIA, European Libraries and Sustainable development Implementation and Assessment), Knjižnična zakonodaja v Evropi (LIBLEG, Library Legislation and Policy in Europe) in Ekspertna skupina za informacijsko pravo (EGIL, Expert Group on Information Law). Te skupine so zaslužne za nekaj izvrstnih dosežkov, med njimi je prav gotovo Drugo evropsko poročilo o ciljih trajnostnega razvoja v knjižnicah (Second European report on SDGs and Libraries) – o vsebinah poročila in odzivih na nacionalnem nivoju tudi v tem novičniku, nato so tu tudi Smernice o knjižnični zakonodaji in pravilnikih v Evropi (2000 Council of Europe-EBLIDA Guidelines on Library Legislation and Policy in Europe), poleg tega pa v ozadju skupine razvijajo tudi preoblikovanje vodenja EBLIDE in procesov za odločanje na letnem svetu članic leta 2022. V tokratnem novičniku si lahko preberete poročili skupin LIBLEG in ELSIA.
Zanimivo je tudi poročilo s spletnega dogodka o trajnosti v splošnih knjižnicah (Sustainability in Public Libraries – Better funding for a great good place), ki ga je EBLIDA pripravila s skupino Urban Agenda for the EU 23. novembra 2021. Eden od pomembnih zaključkov srečanja je bilo soglasje, da se morajo evropske splošne knjižnice kot dobri trajnostni prostori učiti druga od druge in sodelovati na nacionalni ter evropski ravni, da si omogočijo boljše pogoje za financiranje in upravljanje, da dobijo potrebno podporo za izvajanje svojih nalog. Informacije, predstavitve in posnetek srečanja je na voljo na spletni strani.
Pripravili so tudi poročilo z 18. mednarodnega knjižnega sejma v Thessalonikih, ki je potekal konec novembra in kjer sta potekala tudi dva dogodka, bolj neposredno organizirana za področje knjižnične in informacijske dejavnosti ter o ciljih trajnostnega razvoja v knjižnicah.
Novičniku so za konec priložene tudi informacije ekipe Public Libraries 2030, ki deluje na področju zagovorništva in razvoja potenciala evropskih splošnih knjižnic. Posredujejo nam obsežne informacije o projektu Digitalni popotniki (The Digital Travellers), ki ga financira EU in je namenjen izgradnji družbene in digitalne vključenosti ranljivih skupin prek posebej ukrojenih izobraževalnih dejavnosti v Belgiji, Poljski, na Finskem in Nizozemskem.
Ekipa EBLIDE vsem bralcem želi lepe praznične dni.