Bilateralno sodelovanje z Armenijo
Med 3. in 5. oktobrom je Narodna knjižnica Armenije organizirala konferenco z naslovom “Heritage Preservation for a Sustainable Future / Ohranjanje dediščine za trajnostno prihodnost” v Erevanu. Velik del konference je bil namenjen predvsem digitalnim vsebinam v knjižničnem in založniškem okolju, nekaj predavanj pa je bilo posvečenih tudi predstavitvam praks konzerviranja in ohranjanja fizičnega gradiva, na primer naših kolegov iz Češke nacionalne knjižnice.
Med zanimivejšimi predavanji bi veljalo izpostaviti uvodni nagovor vodje oddelka za svetovne knjižne trge pri Springer Nature, Petra Thomasa Nielsa, ki je spregovoril o knjigah, ustvarjenih z umetno inteligenco (UI). Springer Nature namreč UI za produkcijo knjig uporablja že od leta 2019. Predvsem se je osredotočil na uporabniško izkušnjo izdajanja elektronskih knjig, ki so lahko hkrati izdelane večjezično, spregovoril je o priporočilih izdajanja z uporabo UI ter predstavil nekaj dobrih praks, med katerimi je npr. priprava zbornikov na določeno temo, kjer UI sestavi optimalno vsebino iz v naprej pripravljenih vsebin oz. besedil. Prav tako je o uvedbi UI govoril Duda Vadim iz Ruske državne knjižnice iz Moskve, kjer že uporabljajo UI za katalogizacijo in predmetno označevanje. Teme UI pa se je dotaknila tudi sama organizatorka dogodka in direktorica Nacionalne knjižnice Armenije, Anna Chulyan, predvsem z vidika izzivov intelektualne lastnine v založništvu z UI.
Ines Vodopivec je na konferenci predstavila dve specifični temi, ki se odvijata pod njenim vodstvom in s katerimi se NUK ukvarja v zadnjem obdobju. Prva je bila UNESCO Incunabula Slovenica, projekt, s katerim NUK želi oblikovati slovensko bazo najstarejših tiskanih knjig iz zbirk, ki obstajajo na slovenskih tleh. Med pomembnejše vidike projekta sodi poleg dostopnosti do kulturne dediščine in ozaveščanja o bralni kulturi preteklosti tudi pomoč ustanovam (muzejem, samostanom, arhivom), da vire popišejo in digitalizirajo. Druga predstavljena tema je bila Twin it! 3D aktivnost, ki jo je NUK v sodelovanju z ministrstvom za kulturo izvedel tekom lanskega in začetek letošnjega leta. Aktivnost agregiranja 3D objektov na Europeano je s strateško usmeritvijo Evropske komisije potekala v vseh državah članicah. NUK pa je ob 250. obletnici ustanove in 15. obletnici obstoja nacionalnega agregatorja za kulturno dediščino pridobil tudi oznako »Podporniki Twin it!«.
Poleg prispevkov je Ines Vodopivec kot predstavnica Narodne in univerzitetne knjižnice imela priložnost podpisati memorandum o sodelovanju s kolegico Anno Chulyan, direktorico Nacionalne knjižnice Armenije, ob podpori Veleposlaništva Republike Slovenije v Kijevu in ob prisotnosti Častnega konzula Republike Slovenije v Erevanu, gospoda Rubena Astvatsatryana. Skupaj smo se zavezali k učinkoviti in trajnostni digitalni transformaciji kulturne dediščine.