Aktivna udeležba na 21. konferenci Društva bibliotekarjev Srbije
V Beogradu in Pančevu je potekala 21. konferenca Srbskega bibliotekarskega društva.

Predsednica DBS Jelena Glišović. (Vir: Facebook DBS)
11. december – Univerzitetna knjižnica “Svetozar Marković”, Beograd
Predkonferenčni dan, t. i. “Ogrevanje“ – je bil posvečen praksi knjižničarjev v realnem kontekstu družbe. Ob 12.00 se je začela delavnica z Bogdanom Trifunovićem, direktorjem Mestne knjižnice Čačak, na temo “Napredne predstavitvene veščine”.

Delavnica. (Vir: Facebook DBS)
Sledilo je predavanje Nika Cvijetkovića, direktorja Mestne knjižnice Rijeka, ki je predstavil transformacijske procese in prehojeno pot do nove knjižnice, s posebnim poudarkom na primerih iz prakse. Potem je potekala panela razprava na temo “Poslanstvo in naloge knjižnic v dobi digitalne transformacije in izgube temeljnih družbenih vrednot”, kjer je aktivno sodelovala Barbara Kavčič, najprej s predavanjem in pozneje tudi na okrogli mizi. Moderirala je Mirjana Nešić, v razpravi pa so sodelovali priznani strokovnjaki: dr. Vadim Stepanov, z Moskovske državne lingvistične univerze, dr. Milena Đorđijević, iz Nacionalne knjižnice Srbije, dr. Vasilije Milnović iz Univerzitetne knjižnice in Barbara Kavčič, kot predstavnica ZBDS. Debata je bila zelo razgibana in je sprožila precejšen odziv med celotno konferenco.

Okrogla miza. (Vir: Facebook DBS)
12. december – Mestna knjižnica Pančevo
Prvi dan se je začel s slavnostno otvoritvijo, na kateri so bili prisotni tako predstavnimi različnih ministrstev in lokalne oblasti. Dan je bil poln raznolikih vsebin, ki so pokrivale tako poslanstvo »biti knjižničar« kot tudi dileme »kako ustvariti psihološko varna delovna okolja« in razvoj kulturne skrbi o duševnem zdravju med knjižničarskim osebjem. Predstavitve so vključevale prispevke iz različnih držav, med njimi tudi iz Rusije, Belorusije in Srbije. Eden izmed vrhuncev je bilo vabljeno predavanje Vesne Vuksan iz IFLA, ki je predstavila pobudo “Portal v zeleno cono” kot pot k bolj trajnostnim in zelenim knjižnicam, ki pa je bil predvsem posvečena zavedanju in spoznavanju umeščenosti knjižnic v vitalne ter vzdržne družbe v dobro vseh.
Zadnji del dneva je bil namenjen posterjem, kjer so bile predstavljene študije primerov knjižničnih praks, kot so modernizacija delovnega okolja v Leskovcu in izkušnje z delom na Harvardu. Ob zaključku je sledila predstavitev izdaj Srbskega bibliotekarskega društva, vključno s konferenčnimi zborniki in strokovnimi publikacijami. Sledila je slavnostna večerja.
13. december – Mestna knjižnica Pančevo
Drugi dan konference je bil posvečen predvsem izmenjavi znanj in najboljših praks. Dr. Zoran Ilić je izvedel predavanje o “Skrivnostih uspešne komunikacije na delovnem mestu”, ki je bilo zelo praktično in uporabno za vsakodnevno delo knjižničarjev. Sledili so delovni sklopi, kjer so sodelujoči razpravljali o temah, kot so legalnost krajšega delovnega tedna, “ustvarjanje srečnih knjižničarjev s pomočjo spodbujanja produktivnosti” ter dobro počutje zaposlenih. Med drugim smo poslušali predavanje Alke Stropnik (Matična služba za šolske knjižnice za mesto Zagreb in Zagrebško županijo), ki je predstavila izvirno metodologijo za izračun prispevka ustanovitelja za nakup knjižničnega gradiva. To so razvili v matični službi in je postala standard za ugotavljanje izpolnjevanje obveznosti ustanoviteljev v različnih vrstah knjižnic, skladno s standardi.
Poseben poudarek je bil tudi na prilagoditvah knjižnic digitalnim spremembam in raziskavah v zvezi s strokovnimi nazivi v knjižnični in informacijski službi v Srbiji. Predavanje Aleksandre Pavlović z Nizozemske je obravnavalo razvoj kariere knjižničarjev, od prostovoljcev do vodij, in pomen spodbudnega delovnega okolja v knjižnicah.
Za spodbujanje povezovanja navzočih kolegov je prva dva dni potekal natečaj za najboljšo konferenčno fotografijo, ki je požel precej zanimanja. Drugi dan konference se je zaključil z družabnimi karaokami.

Občinstvo. (Vir: Facebook DBS)
14. december – Beograd
Zadnji dan je bil dan Bibliotekarskega društva Srbije. Društvo je slovesno podelilo društvene nagrade zaslužnim kolegom v stroki in tako prepoznalo njihovo strokovno delovanje. Velik poudarek je bil namenjen tudi izmenjavi mnenj in povezovanju različnih akterjev na področju knjižničarstva v regiji in širše.
Konference bibliotekarske stroke so ključnega pomena za izmenjavo praks in tkanju knjižnične mreže, ki pripomore k izmenjavi izkušenj, znanj in skupnemu napredku.

Zaključno fotografiranje udeležencev. (Vir: Facebook DBS)