Umetna inteligenca v knjižnici: čas za odločitve
Umetna inteligenca ima ogromen potencial za knjižnice, vendar se pri uporabi pojavlja veliko pomislekov. Nekateri knjižničarji že eksperimentirajo z uporabo generativnih jezikovnih modelov klepetalnih robotov z umetno inteligenco (najpogosteje ChatGPT, ki je inteligentni sistem v lasti podjetja OpenAI (vir: Wikipedia), orodij za generativno oblikovanje umetne inteligence (kot je Midjourney – program in storitev generativne umetne inteligence, ki jo je ustvaril neodvisni raziskovalni laboratorij Midjourney, Inc. s sedežem v San Franciscu in generira slike iz opisov v naravnem jeziku, imenovanih “pozivi”, podobno kot OpenAI DALL-E in Stable Diffusion (vir: Wikipedia) in drugih različic tehnologije umetne inteligence.
Skratka, ponujajo se nam velike nove možnosti, seveda pa se pri uporabi skrivajo tudi različne pasti in zato moramo biti pozorni na nekatere vidike uporabe.
- zasebnost,
- intelektualna lastnina/avtorske pravice,
- preglednost,
- vlaganje v umetno inteligenco (poleg vlaganja denarja v umetno inteligenco je nujno vlagati v usposabljanje zaposlenih).
Slika osebe, ki uporablja računalnik v zatemnjeni sobi, je ustvarjena z umetno inteligenco. Na sliki je zlovešči sij. Zaslon je svetel. Ustvarjeno z uporabo programa Midjourney.Več v blogu Nika Tanzija The Digital Librarian.